23.6 C
İstanbul
15 Haziran 2024, Cumartesi
spot_img

Kayyum Protestosuna Polis Müdahalesi

(DİYARBAKIR) – DEM Parti tarafından Diyarbakır’da, Hakkari Belediye Başkanlığı’na kayyum atanmasını protesto amacıyla düzenlenen yürüyüş sırasında çıkan olaylarda, milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ayşe Serra Bucak Küçük de güvenlik güçleriyle yaşanan arbede arasında kaldı.

Kayyum Protestoları Sürüyor

Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına yönelik protestolar sürüyor. DEM Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’nca merkez Yenişehir ilçesindeki AZC Plaza önünden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yürüyüş düzenlendi. Diyarbakır Valiliği’nce kentte süren eylem ve etkinlik yasaklarına rağmen iznin verildiği yürüyüşte gerginlik yaşandı.

Yürüyüşte yer alan DEM Parti milletvekilleri Adalet Kaya, Ceylan Akça Cupolo, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) milletvekilleri Çiğdem Kılıçgün Uçar, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ayşe Serra Bucak Küçük, polisin atılan sloganlar sebebiyle polisin katılımcılara müdahale etmesi sebebiyle çıkan karışıklıkta arada kaldı. Sık sık müdahale edilse de yürüyüş Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde son buldu.

Büyükşehir belediyesi önünde kalabalığa seslenen DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, kayyum uygulamalarına yönelik mücadelelerini yürüteceklerini ifade edere uygulamanın AKP’nin yıkımına neden olacağı mesajını verdi. Halkın iradesine sahip çıkacaklarını söyleyen Uçar, şöyle devam etti:

‘Hakkari’de Atanan Kayyumun Devamı Gelmeyecek’

“Diyarbakır’da bütün halkımızla beraber 2016 yılından bugüne kayyumla yol almaya çalışan ama 31 Mart seçimlerinde çürümüşlüğü ayan beyan açığa çıkan bu kayyum uygulamasına karşı en güçlü cevap verdiğimiz yerlerden birindeyiz. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Hakkari’de atanan kayyumun devamı gelmeyecek. Ne Akşaner, ne Bahçeli tek yol demokrasidir o da Kürtlerin mücadelesidir. Onları buraya davet ediyoruz. Kayyum meselesini yeniden oturup, düşünsünler.”

Kayyumun, AKP’nin yıkımı, bitmesi anlamına geleceğini kaydeden Uçar, sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer gitmek istiyorsa, saygı duyacağız, direnişimizi daha da büyüteceğiz. Ne adaletsizliğinizle, ne savaş politikanıza, ne uyguladığınız tecride, ne de kayyum politikasına boyun eğmeyen bir Kürt iradesi var. Ne halkımızın iradesinin gasp edilmesini izin vereceğiz, ne de onların bu yolda yeni ittifaklar kurmalarına izin vereceğiz.”

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

156,722BeğenenBeğen
1,994TakipçiTakip Et
19,421TakipçiTakip Et
- Reklam -

EN SON HABERLER