28.2 C
İstanbul
18 Temmuz 2024, Perşembe

Güneş, Iğdır’da Kayyum Döneminde İşe Alınan 314 Kişiyi Anlattı

(IĞDIR) – Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, işten çıkarılan 204 işçiyle ilgili ilk kez konuştu. Güneş, “Bizden bir gün öncesine kadar 314 toplam işçi alınmıştı. Bu işçi fazlalığıyla karşılaşırken iki seçeneğimiz vardı. Ya bu adına işçi denen torpillileri besleyecektik ya da yüz bin nüfuslu kente hizmet götürecektik. Biz bir komisyon oluşturduk ve bu işçilerin çıkarılmasına karar verdik. Benim için zor bir durumdu” dedi.

Iğdır Belediyesi tarafından işte çıkarılan işçiler,  gündür belediye önünde oturma eylemini sürdürüyor. Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, işten çıkarılan işçilerle ilgili açıklama yaptı.

Göreve Gelmeden Bir Gün Öncesine Kadar 314 İşçi Alınmış

Güneş açıklamasında, “Hayatımın en zor 4- 5 gününü yaşıyorum. Ne gariptir ki 35- 40 yıla yakın mücadele tarihimde, hep işçinin yanında olan hep emeği savunan sosyalist bir kişilik olarak tarihe bakınız ki, 204 işçininin emeğinin ekmeğinin kesilmesine imza atan biri olarak karşınızdayım. Biz göreve geldiğimizde bizden bir gün öncesine kadar 314 toplam işçi alınmıştı. Biz görevi 16 gün gecikmeli aldık. Amaç belediye meclisinin düşürülmesiydi. Kayyum yönetiminin gerekli konumlandırma ve atamayı yapmasıydı. Biz bir gün kala ancak meclisi toplayabildik” ifadelerinde bulundu.

Ya Torpillileri Besleyecek ya da Kente Hizmet Götürecektik

Bu işçi fazlalığıyla karşılaşırken iki seçeneğimiz vardı. Ya bu adına işçi denen torpillileri besleyecektik ya da yüz bin nüfuslu kente hizmet götürecektik. Biz bir komisyon oluşturduk üç aşamalı bütçe, performans ve belediye ihtiyaçlarını dikkate alarak bir yöntem izledik, bu işe koyulduk. Hep analizlerle uğraştık ve bu 204 işçinin çıkarılmasına karar verdik. Gerçekten benim için zor bir durumdu.”

Mehmet Nuri Güneş, işçilerin eylemleri sırasında yolun kapatılması ile çevreye verdikleri rahatsızlıktan dolayı işçi sendikası hakkında suç duyurusunda bulunduklarını; emniyet güçlerinin ise görevini yapmadığını belirterek İçişleri Bakanlığı’na şikayette bulunduklarını belirtti.

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,328BeğenenBeğen
2,048TakipçiTakip Et
19,634TakipçiTakip Et
67AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER