31.4 C
İstanbul
16 Temmuz 2024, Salı

Ankara’dan İki Tarihi Eser UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Alındı

(ANKARA) – UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Gordion Antik Kenti ve Aslanhane Camii’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabulüne ilişkin sertifikaları, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a sundu.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Gordion Antik Kenti ve Altındağ ilçesi Ulus bölgesinde bulunan Aslanhane Camii’nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne kabulüne ilişkin hazırlanan sertifikalar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a sunuldu.

Gordion Antik Kenti ve Aslanhan Camii Artık Kültürel ve Doğal Varlık

Sertifikalar, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a takdim edildi. Böylelikle Gordion Antik Kenti ve Aslanhane Camii, korunması gereken kültürel veya doğal varlık olarak tescillenmiş oldu.

Gordion, Başkentten Listeye Giren İlk Miras

Gordion Antik Kenti, Başkent’ten listeye girmeye hak kazanan ilk, Türkiye’den ise 20’inci dünya mirası olmuştu. Ulus’ta bulunan ve yapımı 13. yüzyıla dayanan, ahşap malzeme ve desteklerden oluşan Aslanhane Camii ise listeye giren ikinci kültür hazinesi oldu.

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,368BeğenenBeğen
2,042TakipçiTakip Et
19,625TakipçiTakip Et
62AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER