31.4 C
İstanbul
16 Temmuz 2024, Salı

İradeye Saygı Yürüyüşü Sona Erdi

(ANKARA) – Kayyum uygulamalarına karşı Hakkari’ye düzenlenen yürüyüş dün sona erdi. DEM Parti Genel Merkez’den yapılan açıklamada, “Yüzlerce kilometre yürüyen yürüyüşçülerimize, bizi her durakta coşku ve çok büyük bir sahiplenmeyle karşılayan halkımıza sonsuz teşekkürler. Kayyıma karşı mücadelemiz hız kesmeden devam edecek” ifadelerinde bulunuldu.

Yürüyüşün ardından Hakkari Valiliği önünde açıklama yapan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Türkiye’de seçme ve seçilme hakkına iktidarın saygı duymadığını ifade ederek, “Bu 9 günlük yürüyüşümüzde bir talebimiz vardı. İradeye saygı. İrade nedir? İrade demokraside halk demektir, ama diktatörlükte irade demek saray demektir, tek adam demektir. İrade nedir? Demokrasidir, adalettir. Ama otoriter faşist rejimlerde irade kolluk kuvvetidir, kayyımdır, seçilmişin yerine atanmışı getirmektir” dedi.

Halkın İrade ve Kararlılığı Vurgusu

Hakkari Belediyesi’ne 3 Haziran günü kayyum atanmasından bu yana alanlarda oldukları dile getiren Hatimoğulları, “Türkiye’nin çeyreği olan İstanbul’da bütün demokrasi güçleriyle hep beraber belediyelerimize sahip çıkma nöbeti devam ediyor. Bütün bunlara karşı insanlar yürüdüyse saraydaki de şu arkamızda bulunması gereken vali de yani atanmış kayyım da halkın iradesini ve kararlılığını görmesi gerekiyor. Seçilmişlerin yerine atanmışı getiremezsiniz” şeklinde konuştu.

Hatimoğulları: “Kayyımlar Avrupa sözleşmelerine de aykırıdır”

“Hakkari halkının iradesini çiğneyerek aynı zamanda anayasayı çiğnemektir” diyen Hatimoğulları, şunları söyledi:

“O nedenle burada bir kez daha diyoruz ki, anayasa uygulanmalıdır. Türkiye’nin tarafı olduğu sözleşmeler uygulanmalıdır. Yerel yönetimler özerklik şartına bağlı Türkiye ve buna uygun olarak davranmalıdır. Venedik protokolüne uygun davranmalıdır. Bugün atanmış olan bu kayyımlar sadece Türkiye’deki yasalara göre suç değil aynı zamanda tarafı olduğumuz Avrupa sözleşmelerine aykırıdır, kanunu değildir. Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Nasırlı, su toplayan ayaklarımızla yürüyüş kolu olarak güneşten yanan tenimizle irademize sahip çıkıyoruz. Kayyım derhal geri çekilsin, Viyan Tekçe derhal başkan vekili olarak atansın.”

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,368BeğenenBeğen
2,042TakipçiTakip Et
19,625TakipçiTakip Et
62AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER