26 C
İstanbul
22 Temmuz 2024, Pazartesi

AYM Bildiri Dağıtan Akademisyen Vakasında Hak İhlali Buldu

(ANKARA) – Anayasa Mahkemesi (AYM), Eğitim-Sen üyesi öğretim görevlisinin üniversitede bildiri dağıtması ve afiş asması nedeniyle disiplin cezası almasını, ifade özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirdi. AYM, öğretim görevlisine manevi tazminat ödenmesine ve yeniden yargılama yapılmasına karar verdi.

Mahiye Sevin Bayraktar, Ankara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olduğu süreçte bildiri dağıtması ve afiş asması nedeniyle disiplin cezası alması üzerine 2020 yılında ifade özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Bayraktar: “Bildiri dağıtmak sendikal faaliyettir”

Bayraktar, başvurusunda Eğitim-Sen üyesi olduğunu ve bildiri dağıtmasının sendikal faaliyet olduğunu bildirdi. AYM, somut olayın çalışma hayatıyla ilgili olmaması ve çekirdek faaliyet alanında kalmaması nedeniyle başvuruyu sendika hakkı olarak değerlendirmedi. AYM, başvuruyu ifade özgürlüğü kapsamında kabul ederek inceledi.

AYM’nin İnceleme Sonucu

AYM, incelemesinin ardından, başvurucunun ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Bu kapsamda ifade özgürlüğünün ihlalinin ortadan kaldırılması için kararın bir örneğinin yeniden yargılama yapılmak üzere Ankara 16. İdare Mahkemesi’ne gönderilmesine ve başvurucuya 20 bin TL manevi tazminat, 446,90 TL harç ücreti ve 18 bin TL vekalet ücretinden oluşan yargılama giderinin ödenmesine oy birliğiyle karar verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER