33.2 C
İstanbul
16 Temmuz 2024, Salı

Ateşkes Görüşmeleri Sona Yaklaşırken İsrail Yine Okul Vurdu

(İSTANBUL) – ABD tarafından masaya koyulan 3 aşamalı ateşkes planı için taraflar görüşmelerinde sona yaklaşırken İsrail yine Birleşmiş Milletler’in ajansı UNRWA’nın işlettiği Nuseyrat Mülteci Kampı’nda bir okul bombaladı.

Üç gün önce Hamas’ın önerisinin son halini İsrail’e ilettiği, aynı zamanda bu öneriyi Mısır, Katar ve Türkiye ile de paylaştığı ortaya çıkmıştı. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise anlaşma ihtimalinin “her zamankinden daha yakın” olduğunu söylemişti.

Bugün Associated Press’e yansıyan haberde Hamas’ın 3 aşamalı teklifi de son haliyle kabul ettiği iddia edildi.

Görüşmeler Sonlanırken Hava Saldırısı

Yaklaşık 18 saat önce İsrail, UNRWA tarafından Nuseyrat mülteci kampında yaklaşık 7 bin kişinin sığındığı bir okulu vurdu. İlk belirlemelere göre en az 16 kişinin hayatını yitirdiği saldırıda onlarca yaralı olması, Netanyahu’nun gerçekten bir ateşkes isteyip istemediği sorusunu tekrar akıllara getiriyor.

IDF’ten Okul Saldırısıyla İlgili Açıklama

IDF konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Al-Jaouni Okulu bölgesindeki yapılarda faaliyet gösteren çok sayıda teröristin vuruldu. Hamas, İsrail Devleti’ne yönelik terör saldırılarında sivil yapıları ve sivil nüfusu canlı kalkan olarak kullanarak uluslararası hukuku sistematik bir şekilde ihlal etmeye devam ediyor” ifadelerinde bulundu.

Hamas’ın Okul Saldırısıyla İlgili IDF’e Cevabı

Bir Hamas yetkilisi, yerinden edilmiş mültecilere karşı bir katliam olarak duyurduğu saldırıda ölenlerin çoğunun kadın, çocuk ve yaşlılar olduğunu, aynı zamanda 5 gazeteci olduğunu savundu.

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,368BeğenenBeğen
2,042TakipçiTakip Et
19,625TakipçiTakip Et
62AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER