28.2 C
İstanbul
18 Temmuz 2024, Perşembe

İBB’den Kentsel Dönüşümde Yeni Destekler

(İSTANBUL) – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, riskli yapı sahibi olup hane içi aylık geliri toplamda 2 asgari ücretin altında olan dar gelirli ailelerin KİPTAŞ ile varacakları kentsel dönüşüm anlaşmalarında maliyetin yüzde 60’ını belediye olarak kendilerinin karşılayacağını açıkladı.

Marmara depreminin beklendiği bölgede İstanbul’u özellikle tabut evler diye nitelenen binaların yıkılıp yerlerine güvenli evlerin yapılması, konutunu kentsel dönüşüme sokmak isteyenlere verilecek destek kentin öncelikli gereksinimlerinin başında yer alıyor.

Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesaplarında “Kentsel dönüşüme can suyu geliyor” başlığı ile yaptığı paylaşımda, kentsel dönüşüm için verilecek destekleri açıkladı.

Dar Gelirli Ailelere Kentsel Dönüşümde Yüzde 60 İndirim

“Riskli yapı sahibi, hane içi aylık gelir toplamda 2 asgari ücretin altında olan dar gelirli ailelerin KİPTAŞ ile yapacakları binaların maliyetinin yüzde 60’ını İBB olarak biz karşılacağız” diyen İmamoğlu’nun paylaşımında söz ettiği diğer destekler ise şöyle sıralandı:

Dönüşüm Desteklerinin Tamamı

  • Riskli yapı sahibi dar gelirli emeklilerin ise aynı kampanyadaki yapım maliyetlerinin yüzde 65’ini İBB olarak biz karşılacağız.
  • Aynı şekilde hane içi gelir 3 asgari ücretin altındaysa yüzde 40, aynı durumdaki emeklilere yüzde 45 maliyet desteği geliyor.
  • Hızlı bina taramada yüksek risk grubuna ait olduğu tespit edilen 6 bin 920 yapıdaki 80 bin aileye ilave 7000 TL kira yardımı, emeklilere de 9 bin TL kira desteği yapacağız.
  • Geçici kiralık konut hizmeti ile dönüşüm sürecinde barınma desteği sağlayacağız. Bayrampaşa’da ilk örnek hayata geçiyor.
  • İlçe belediyeleriyle protokol yapıyor, hızlı bina tarama hizmetini yaygınlaştırıyoruz. İBB desteği ve KİPTAŞ güvencesi ile İstanbul’da kentsel dönüşümde tarihi bir dönemi başlatıyoruz.
Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,328BeğenenBeğen
2,048TakipçiTakip Et
19,634TakipçiTakip Et
67AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER