25.4 C
İstanbul
24 Temmuz 2024, Çarşamba

Demiral’ın Cezası Netleşti: 2 Maç

(ANKARA) – BILD gazetesinin dün gündeme getirdiği kulis haberi gerçek çıktı. UEFA Disiplin Kurulu, EURO 2024’ün Son 16 turunda oynanan Avusturya maçındaki “bozkurt” işareti nedeniyle Merih Demiral’a 2 maç ceza verdi. Türkiye Futbol Federasyonu ve Merih Demiral, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS’a) gidecek.

Avusturya maçında attığı 2 golle Türkiye’ye çeyrek final kapısını açan Merih Demiral karşılaşmada “bozkurt” işareti yaparak çok sayıda siyasi, STK ve vatandaşın tepkisini çekmişti. Bu hareketi sonrası Merih Demiral 4 farklı suçlama ile UEFA Disiplin Komitesi’ne sevk edildi.

Demiral’a 2 Maç Ceza

UEFA Disiplin Kurulu, Demiral’a 2 karşılaşmadan men edilmesine hükmetti. UEFA Disiplin Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Merih Demiral’a yöneltilen suçlamalara ve cezaya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

Cezanın Gerekçesi

“Genel davranış ilkeleri, Madde 11(1), temel terbiye kurallarının ihlali, DR’nin 11(2)(b) maddesi, bir spor etkinliğinin spor dışı nitelikteki gösteriler için kullanılması, Madde 11(2)(c), futbol sporunu itibarsızlaştırmak, Madde 11(2)(d). Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral’ın, genel davranış ilkelerine uymaması, temel terbiye kurallarını ihlal etmesi, spor etkinliklerini sportif olmayan gösteriler için kullanması ve futbol sporunu itibarsızlaştırması nedeniyle, aksi takdirde oynama hakkı bulunan toplam iki (2) UEFA temsili takım müsabakası maçından men edilmesine karar verildi.”

TFF, CAS’a Gidemiyor

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, UEFA Etik ve Disiplin Komitesi tarafından milli futbolcu Merih Demiral’a verilen iki maçlık cezaya yönelik olarak 27 sayfalık kapsamlı savunmanın değerlendirilmediğini, cezanın 2 maç olması nedeniyle Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvuramayacaklarını bildirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER