28.2 C
İstanbul
18 Temmuz 2024, Perşembe

‘Çok Kötü Bir Şey Oldu’ Meclis Genel Kurulu’nda Konuşuldu

(ANKARA) – CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, TBMM Genel Kurulu’nda; Madımak ve Başbağlar katliamlarının yıl dönümleri olduğunu anımsatarak “Bu ülkenin uzak ve yakın tarihinde var olan tüm acılara karşı hep birlikte ortak bir utanç duygusuyla bakmalıyız, bakabilmeliyiz; bu acıların sorumlusu her kim ise karşılarına hep birlikte dikilmeliyiz” dedi. Konuralp, konuşmasının bir bölümünde milletvekillerine ‘Çok Kötü Bir Şey Oldu’ belgeselini izlemelerini tavsiye etti.

Meclis Genel Kurulu’nda Sivas

“Sivas olaylarının 19’uncu yıl dönümünde dönemin MAZLUMDER İzmir Şubesi tarafından bir bildiri yayınlanmıştı. MAZLUMDER İzmir Şubesi yöneticileri bildirilerinde Alevi canlara karşı duydukları mahcubiyeti ifade ediyor ve Sivas’ta yaşanan katliamdan duydukları utancı çok açık bir şekilde dile getiriyorlardı. Sivas katliamıyla ilgili yargılama süreçlerinin bütün yönleriyle adil ve şeffaf biçimde yeniden ele alınması, olayların gerçek faillerinin ve olayları önlemede ihmali bulunan devlet görevlilerinin ortaya çıkarılması taleplerinin de vurgulandığı bildiri, hak ve adaletin hâkim olduğu bir dünyanın tesisi için ‘Gelin canlar, bir olalım’ çağrısıyla sona eriyordu. Bildiriyle ilgili olarak, örneğin Tanıl Bora ‘Sadece dindar kimliklerinin sorumluluğunu üstlenerek utandıklarını söylemeleri, özür dileme gereği duymaları istisnaidir’ der; bu istisnai durumun değerine, güzelliğine vurgu yapar.

Gündemde ‘Çok Kötü Bir Şey Oldu’

İstisnai ‘aykırı, ayrıksı’ anlamına geliyor. Toplumsal barışımızı sağlayacak olanın da bu türden istisnai çıkışlar, aykırılıklar, tavırlar, kararlılıklar ve kaybetmememiz gereken utanç duygusu olduğunu kabul etmeliyiz. Utanmak kötü bir şey değildir; kötü olan, utanmamaktır; kötü olan, utanma duygusunu kaybetmektir.

Dolayısıyla, bu ülkenin uzak ve yakın tarihinde var olan tüm acılara karşı hep birlikte ortak bir utanç duygusuyla bakmalıyız, bakabilmeliyiz; bu acıların sorumlusu her kim ise karşılarına hep birlikte dikilmeliyiz. Örneğin bu haftanın gündemi Sivas Madımak katliamı ve Başbağlar katliamı. Bir dipnot olarak, hepinize Ümit Kıvanç’ın Sivas katliamı hakkında yaptığı ‘Çok Kötü Bir Şey Oldu’ belgeselini izlemeyi öneriyorum. Evet, Sivas’ta çok kötü bir şey oldu. Evet, Başbağlar’da da çok kötü bir şey oldu. Her iki katliama da hep birlikte ortak bir duyguyla ve ortak bir utanmayla bakabilirdik. 2 Temmuzda Sivas Madımak katliamıyla ilgili önergelerimiz kabul görmedi. Bugün Başbağlar’la ilgili olarak ortak tavır sergilenebilirdi, olmadı; bundan uzak durdunuz.

Bir başka örnek, sıklıkla AK Parti iktidarıyla birlikte vesayetin yıkıldığı, yepyeni bir Türkiye’nin inşa sürecinin başladığı iddiasında bulunuyorsunuz. Ancak AK Parti’nin olmadığı dönemin faili meçhullerinin, kayıplarının araştırılmasına, soruşturulmasına yönelik talepleri dahi kabul etmiyorsunuz. Cumartesi Annelerini Galatasaray Meydanı’nda yalnız bırakıyorsunuz.

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,328BeğenenBeğen
2,048TakipçiTakip Et
19,634TakipçiTakip Et
67AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER