28.2 C
İstanbul
19 Temmuz 2024, Cuma

Fransa’da Aşırı Sağa Karşı Hamle

(PARİS) – Fransa Ulusal Meclisinin sandalye dağılımı, seçimlerin ikinci turunun yapılacağı 7 Temmuz Pazar gününden sonra netleşecek. Macron’un öncülük ettiği Ensemble ve solcu Yeni Popüler cephe’den birçok aday aşırı sağa karşı birbirinin lehine yarıştan çekildi.

Fransa’da 221 Aday Aşırı Sağın Kazanmasını Engellemek İçin İkinci Tur Seçimlerinden Çekildi

Fransa’da Ulusal Meclis seçimlerinin birinci turu 30 Haziran pazar günü tamamlandı. Seçimlerde aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) yüzde 34 destekle yarışı önde tamamladı. Ancak RN’nin hükümeti oluşturacak çoğunluğu ulaşıp ulaşamacağı 7 Temmuz’da netleşecek. İkinci turdan önce 577 seçim bölgesinin 221’inde ilk turda üçüncü olan adaylar yarıştan çekildi.

Fransa’da Hükümeti Kimin Kuracağının Sonucu 7 Temmuz’da Netleşecek

Fransız Le Monde Gazetesinin aktardığı bilgilere göre, çoğunluğu Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un öncülük ettiği merkezci birlik ve solcu Yeni Popüler Cephe (NFP)’den adaylar, üçüncü oldukları bölgelerde birbirlerinin lehine yarıştan çekildi. NFP’den 132 adayın Macron bloğunun (Ensemble) lehine yarıştan çekildiği, Ensemble’dense 83 adayın NFP lehine adaylıktan çekildiği bildiriliyor. NFP ve Ensemble’nin kritik hamlesi RN’nin Ulusal Mecliste hükümeti kurmaya 289 milletvekili sayısına ulaşmasını engelleyebilir.

Yapılan Hamle Aşırı Sağın Hükümet Kurmasını Engelleyebilir

Fransa’nın özgün seçim sistemine göre adayların birinci turda kazanması için kendi seçim bölgelerinde oyların yüzde 50’den fazlasını ve kayıtlı seçmen sayısının en az yüzde 25’inin desteğini alması gerekiyor. Bu şart birinci turda sağlanmazsa bir adayın ikinci turda yarışabilmesi için kendi bölgesinde oyların en az yüzde 12,5’ini alması gerekiyor. İkinci turda da oyların coğunluğunu alan aday kendi bölgesinden seçilmiş oluyor.

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,328BeğenenBeğen
2,048TakipçiTakip Et
19,634TakipçiTakip Et
67AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER