28.2 C
İstanbul
19 Temmuz 2024, Cuma

DEM’den Erdoğan’a: Aklınız Yerinde mi?

(TBMM) – DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “muhalefet ekmeğe ve suya zam yaptı” açıklamasına yanıt verdi. Hatimoğulları, “Yahu gerçekten siz şaka mısınız, gerçek misiniz, paralel evrende mi yaşıyorsunuz, siz normal misiniz, aklınız yerinizde mi? Vallahi burada pişkinliklerini çok gördük de bu pişkinliğin dozu durmuyor, gittikçe artıyor. Madem muhalefet, ekmeğe ve suya zam yaptı, siz işçiye, emekliye zam yapın da görelim sizin politikalarınızı” ifadelerini kullandı.

DEM Parti Madımak Oteli’nde Katledilenleri Andı

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin Meclis grubu toplantısında konuştu. Sözlerine Sivas’taki Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993’te katledilen 33 aydını anarak başladı. Hatimoğulları, “İnsanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu halde o kapsamda değerlendirilmedi. Hiçbir firari sanığın yakalanması için doğru düzgün adım atılmadı. Burada tutuklanıp yargılananların birisi Cumhurbaşkanı tarafından diğeri de hasta olduğu gerekçesiyle serbest bırakıldı… Hakikatlerle yüzleşmek için Alevilerle yüzleşilmeli Meclis çatısı altında komisyon oluşturulmalıdır” söyleminde bulundu.

DEM Parti Türkiye’nin Dış Politikasını Eleştirdi

Türkiye’nin dış politikasına ilişkin de konuşan Hatimoğulları, şunları söyledi: “Savaş tam tamlıklarını asla bırakmayan bu iktidarın Dışişleri Bakanı, ‘Üçüncü dünya savaşı’ uyarısı yapıyor. Amerika’yı yeniden keşfeder gibi, böyle bir uyarıyı bu zamanda yapıyor. Milli Savunma Bakanı da ‘Biz olası bir savaşa hazırlıklarımızı sürdürüyoruz’ diyor. Ülkeyi yönetenler gerçekleri halktan gizliyorlar.

Komşularımızla sıfır sorun politikası diye yola çıktılar ama yedi düvele savaş açan bir hale büründüler. Bunun en büyük nedenlerinden biri bölgede emperyal bir güç olmanın yanı sıra esas meselenin Kürt sorunu olduğunu çok iyi biliyoruz. İktidarın bizim bütün uyarılarımıza pratikte verdiği yanıt şudur, Filistin’in yanında göründü ama silah yapımında kullanılmak üzere malzemeler de dahil olmak üzere İsrail’e ihracat yapmaktan zerre vazgeçmedi. Suriye iç savaşına bu şekilde müdahale etmeniz Türkiye’yi savaşa çeker dedik. 10 Ekim ve Suruç katliamının birçok sebebi Suriye’nin iç işlerine karışmanız dedik ve şimdi gelinen noktada Kayseri’de Suriyeli göçmenlere dönük ırkçı saldırı başladı ve Türkiye’nin özellikle sınır illerine yayılmış durumda.”

“Kayseri’de Mültecilere Dönük Pogrom Denemesi Yapıldı”

Hatimoğulları, Kayseri’de bir kız çocuğunun istismar edilmesinin ardından başlayan olayları da şöyle değerlendirdi:

“Bugün bir kız çocuğuna yapılmış bir tecavüzü asla hiçbir vicdan kabul etmez. Kayseri valisi ve emniyet müdürü ‘zaten bu çocuk Türkiyeli değil’ diyor. Birinci vicdansızlık budur. Bu tecavüz olayında gündemi bahane ederek bir pogrom denemesi yapılmasını mültecilere dönük kaçırmaya gerekçe olarak gösterilmemelidir. Buradan yakılmış olan ateş özel olarak Afrin’de ÖSO’ya ‘Kuvayi Millîye ruhuyla örgütlenen bir yapı’ diyen bu iktidardır ama ÖSO güçleriyle ters düştüğü için Afrin’de Türk bayrağını nasıl aşağı çektiklerine hepiniz tanıklık ettiniz… Yıllardır çaba içindeler Esat’la görüşmek için, bu yeni bir tutum değil… Şam ile anlaşmanın sahici yolu Kürt sorununu barışçıl ve demokratik yöntemle çözmektir, Kamışlı ve Kobani’den geçer.”

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,328BeğenenBeğen
2,048TakipçiTakip Et
19,634TakipçiTakip Et
67AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER