33.2 C
İstanbul
16 Temmuz 2024, Salı

Adalarda Elektrikli Minibüs Tartışması

(İSTANBUL) – Adalarda ulaşım uzun yıllardır tartışmalı bir konu olarak gündemde kalmaya devam ederken, atlı faytonların kaldırılması ve ardından elektrikli araçların getirilmesi, ada sakinleri arasında büyük tepkiye yol açmıştı.

Halk Adalarda Elektrikli Minibüsleri İstemiyor

Özellikle Heybeliada’da, üç yılı aşkındır özel izinle çalışan L tipi araçların kullanım süresinin dolması ve ruhsatlandırma şansının kalmaması, yeni elektrikli minibüslerin zorunlu olarak kullanılmasını beraberinde getirdi. Ancak bu durum, halkın memnuniyetsizliğini artırdı ve adaların doğal ve tarihi yapısına uygun olmayan araçların kullanımı konusundaki eleştiriler sık sık gündeme geldi.

Adalar Halkı Çözümleri Yeterli Görmüyor

Adalılar, yeni araçların adanın doğal ve tarihi dokusuna zarar verdiğini ve yerleşim yerlerindeki huzuru bozduğunu dile getiriyorlar. Özellikle bireysel akülü araçların trafiğe ve büyük kazalara neden olması, bu araçların izinsiz yolcu taşıyarak bir sektör haline gelmesi, halkın tepkisini daha da artırdı. UKOME kararları doğrultusunda bu araçların toplatılıp Ada dışına çıkarılacağı açıklansa da, yerel halk bu çözümlerin yeterli olmadığını düşünüyor. Adalılar, adanın kimliğine uygun, çevre dostu ve tarihi dokuyu koruyan çözümler talep ediyor.

Adalar Belediyesi En Sonunda Pes Etti

Adalar Belediye Meclisi’nin temmuz ayı toplantılarının birinci birleşiminde konuşan Belediye Başkanı Ali Ercan Akpolat, halkın tepkilerine sağduyulu bir yaklaşım çağrısında bulundu. Akpolat, adaların doğal ve tarihi yapısına uygun araçların olmasını en az Adalılar kadar kendisinin de istediğini vurgulayarak, şu anki durumun zorunluluklardan kaynaklandığını ifade etti. “Araçların adaya yakışmadığı aşikar; ancak Ekrem başkanımızın da ifade ettiği gibi, üç yılı aşkındır özel izinle çalışan L tipi araçların kullanım izin süresi doldu ve bunların ruhsatlandırma şansı yok. Dolayısıyla yeni araçlar bir süre zorunlu olarak kullanılacak” dedi.

Akpolat ayrıca, Ada halkıyla beraber yapacakları toplantı ve çalıştaylarla adaların yapısına uygun araçlar konusunda çözüm yolları arayacaklarını belirtti. Bireysel akülü araçların neden olduğu trafik ve kaza sorunlarına da dikkat çeken Akpolat, bu araçların toplatılıp Ada dışına çıkarılacağını ve ücretsiz okul ve pazar servisleriyle mağduriyetlerin giderileceğini ifade etti.

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,368BeğenenBeğen
2,042TakipçiTakip Et
19,625TakipçiTakip Et
62AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER