25.4 C
İstanbul
24 Temmuz 2024, Çarşamba

Avrupa Birliği’nde Yeni Üst Düzey Yöneticiler

(ANKARA) – Avrupa Birliği (AB) Liderler zirvesinde eski Portekiz Başbakanı António Costa avrupa Konseyi’nin sıradaki başkanı olarak seçildi. AB Komisyonu başkanlığı için tekrardan Ursula von der Leyen’i aday gösteren liderler, ayrıca Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ı da Avrupa Birliği Dış İlişkiler şefi olarak seçti.

Avrupa Birliği’nde Başkan Değişimi

Brüksel’de perşembe günü başlayan iki günlük zirvede AB üye ülkelerinin liderleri Antonio Costa’yı beş yıllık yeni dönemin Konsey başkanı olarak belirledi. Avrupa basınının üç AB diplomatına atıfla verdiği bilgilere göre, 27 AB ülkesinin lideri, görevinin ikinci dönemi için Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e destek verdi. Liderler tarafından aday gösterilen Leyen’in Avrupa Parlamentosundan da onay alması gerekiyor. Avrupa Parlamentosu’nun Leyen’in başkanlığını onaylaması öngörülen oturumun gelecek ay düzenlenmesi bekleniyor. 

Avrupa’daki Değişim Bir Ay Sonra Onaylanacak

AB Zirvesi’nde Avrupa Birliği Dış İlişkiler Şefliğine seçilen Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın da pozisyonunun kesinleşmesi için Avrupa Komisyonu başkanının onayını alması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER