26.4 C
İstanbul
21 Temmuz 2024, Pazar

AB Üst Yönetiminde Değişim Yakın

(ANKARA) – Avrupa Birliği (AB) Liderleri, Brüksel’de birliği yeni dönemde yönetecek üst düzey yetkililerini belirlemek üzere anlaşmaya varmayı hedefliyor. AB Konseyi Başkanı, AB Komisyonu Başkanı ve AB Dış Politika Şefi pozisyonlarının belirleneceği iki günlük zirvede, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in koltuğunu beş yıl daha koruması bekleniyor.

Üst Yönetimde Sürpriz Yok

Avrupa basınına göre sürpriz sonuçların beklenmediği zirvede 27 üye ülke liderininin Portekiz’in eski başbakanı Antonio Costa’yı AB Konseyi Başkanlığına, Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ı da AB Dış Politika Şefliğine getirmek üzere uzlaşması öngörülüyor.

AB, Ukrayna’ya Yardımları da Görüşecek

Ukrayna’ya askeri yardımın da ele alınacağı zirveden Ukrayna’ya askeri yardımın güçlendirilmesi yönünde mesajlar çıkması bekleniyor. AB Konseyi zirveden önce liderlerin ”Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığının tüm boyutlarını, Rusya’nın son zamanlarda gerilimi tırmandırması, sivillere ve kritik altyapılara yönelik artan saldırıları karşısında, AB’nin Ukrayna’ya kapsamlı desteğini, özellikle de askeri destek konusunu tartışacaklar” açıklamasında bulundu.

AB ile İlgili Diğer Önemli Konular da Görüşülecek

Zirvede AB’nin, göç, güvenlik, ticari rekabet, dış politika ve savunma gibi çeşitli alanlarda da gelecek beş yıllık ”stratejik ajandasını” şekillendirmesi bekleniyor. AB liderlerinin aynı zamanda Orta Doğu’daki bölgesel konular ve Gazze’de ateşkes çabalarını da görüşeceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER