28.2 C
İstanbul
18 Temmuz 2024, Perşembe

Muğla’da Kadın Azmağı Deresi İşgal Altında

(MUĞLA) – Gökova Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Serdar Denktaş, NASA’nın da tanıttığı Kadın Azmağı Deresi kıyısının MUÇEV eliyle işgal edildiğini duyurdu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye “Kıyı işgallerini kaldıracağınızı söylerken MUÇEV’in yasa dışı ve kamu yararına aykırı faaliyetlerini görecek ve işe öncelikle kendi işgallerinize son vermekle başlayacak mısınız?” diye sordu.

Muğla’da İşgal Var

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Kıyı Kanunu’na aykırı işgallerin kaldırılması için başlattığı ‘Denizler Halkındır’ projesine devam ederken, Muğla’da süren kıyı işgallerine karşı direniş ve tepkiler sürüyor.

NASA Muğla’daki Kadın Azmağı Deresini Paylaşmıştı

Gökova Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Serdar Denktaş, Uluslararası Sakin Kentler Birliği (Cittaslow) Genel Sekreterliği tarafından “sakin kent” ilan edilen, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı tarafından (NASA) 2021 yılında görüntülerinin yayınlanmasıyla ilginin arttığı Kadın Azmağı Deresi kıyısının restoran ve oteller tarafından işgal altında olduğuna dikkat çekti.

“Kadın Azmağı Rant Alanına Dönüşmüş Durumda”

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Denktaş, göllerin ve akarsuların da Kıyı Kanunu’na tabi olduğunu belirterek, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deniz kıyılarındaki Kıyı Kanunu’na aykırı işgallerin kaldırılması için bir proje başlattıklarını açıkladı. Akyakalılar olarak Sayın Özhaseki, göllerin ve akarsuların da Kıyı Kanuna tabi olduğunu hatırlayacak mı çok merak ediyoruz. Zira yıllardır Akyaka’da Kadın Azmağı’nın kıyısı restoran ve oteller tarafından kapatılarak rant alanına dönüştürülmüş durumda” dedi.

“İşgaller Her Yıl Biraz Daha Artarak Devam Etti”

Konuya ilişkin sivil toplum örgütleri olarak Bakanlığa, Muğla Valiliği’ne ve Ula Belediyesi’ne verdikleri dilekçelerden sonuç alamadıklarını vurgulayan Denktaş, şunları söyledi: 

“Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin (ÖÇKB) en önemli yaşam kaynaklarından birisi olan Kadın Azmağı kıyı ekosistemi, rant uğruna yok ediliyor. Yıllardır Bakanlık sorumluluğu Valiliğe, Valilik Ula Belediyesi’ne atarak oyalayıp durdular. Sivil toplum örgütleri olarak hazırlanmasına katkı verdiğimiz ve Bakanlığın onayından geçen ‘Gökova ÖÇKB Yönetim Planında’ işgallerin kaldırılması için bir eylem planı oluşturulmasına rağmen yönetim planı uygulamaya alınmadı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden yaklaşık üç yıl önce verilen bilgiye göre, güya bir komisyon kurulup işgallerin kaldırılmasına başlanılacaktı, hiçbir girişimde bulunulmadı. Aksine, işgaller her yıl biraz daha artarak devam etti. Tıpkı Akbük’te, Muğla’nın ve ülkenin birçok sahilinde yasa dışı işgallerin devam ettiği gibi” ifadelerini kullandı. 

“Bakanlık Israrla Kıyıları MUÇEV’e Vermeye Devam Ediyor” 

Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) Turizm Ticaret Anonim Şirketi İle İlgili Bilgi Veren Denktaş, Sözlerine Şu Şekilde Devam Etti:

“Muğla Valiliği ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ortaklığında 2014 yılında kurulan Muğla Çevre Vakfı, adına bakıldığında çevre ile ilgili kamu yararına çalışan bir sivil toplum örgütü olduğu algısı yaratıyor. Ancak gerçekte tamamen kar odaklı çalışan bir anonim şirkettir. Bakanlık, korunmasından sorumlu ve plan yetkisinin olduğu özel çevre koruma bölgelerinde birçok kıyı alanında tasarrufta bulunma yetkisini, sözde ‘çevreyi koruyacağı’ algısı yaratarak bu şirkete ihalesiz olarak vermiştir. Muğla’nın birçok deniz kıyısı ile birlikte Kadın Azmağı’nın kıyıları da bu şirkete verilmiştir. Datça Belediyesi’nin, ‘MUÇEV’in bir şirket olduğu, kamu yararına çalışan bir STK olmadığı, dolayısıyla bu devir işlemlerinin ihale kanuna aykırı olduğu’ gerekçesi ile açtığı davayı Danıştay’da kazanmasına karşın, Bakanlık ısrarla kıyılarımızı MUÇEV’e vermeye devam ediyor.”

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,328BeğenenBeğen
2,048TakipçiTakip Et
19,634TakipçiTakip Et
67AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER