26.4 C
İstanbul
21 Temmuz 2024, Pazar

YKS Adaylarının Eğitim Bilgilerinin Kontrol İşlemi Başladı

(ANKARA) –  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), YKS’ye girenlerin eğitim bilgilerini kontrol etmesi ve eğitim bilgisi seçme işleminin başladığını ve 28 Haziran saat 16.00’a kadar devam edeceğini açıkladı.

ÖSYM: “YKS’de Kontrollerinin Yapılması İçin Son Tarih 28 Haziran”

ÖSYM’nin yaptığı açıklamada, 2024 yılı YKS’ye giren adayların eğitim bilgilerini kontrol etmesi ve eğitim bilgisi seçme işlemini yapmaları gerektiği kaydedildi. Adaylar 24-28 Haziran tarihleri arasında Aday İşlemleri Sisteminden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol edebilecek ve bu eğitim bilgilerini seçerek 28 Haziran 2024 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekecek.

ÖSYM: “Tüm Adaylar Bilgi Seçme İşlemini Yapmak Zorundadır”

Eğitim bilgilerinde eksiklik/hata olduğunu düşünen adayların, mezun oldukları/olacakları ortaöğretim kurumları ile görüşerek eğitim bilgilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul sistemi üzerinden düzelttirmeleri ve bu düzeltme işlemi sonrasında 24-28 Haziran 2024 tarihleri arasında düzelttirdikleri eğitim bilgilerini sistem içinden 28 Haziran 2024 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekmektedir. 

Eğitim bilgisi e-okul’a eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini ve varsa okul birinciliği durumlarını Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında sisten üzerinden bu eğitim bilgilerini seçerek 28 Haziran 2024 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekmektedir. 

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacaktır. 

Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 28 Haziran 2024 tarihinde saat 16.00’da sona erecek olup adayların bu tarihler arasında yapmış olduğu son seçim dikkate alınacaktır. 

2024-YKS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 28 Haziran 2024 tarihinde saat 16.00’da sona erecek olup adayların bu tarihler arasında yapmış olduğu son seçim dikkate alınacaktır. OBP’ye ilişkin işlemlerin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa bu eğitim bilgisi kullanılacaktır. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçmiş olduğu eğitim bilgisi, bu eğitim bilgileri arasında ise adayın bu eğitim bilgisi kullanılacaktır (Onay işlemi yapan veya yapmayan tüm adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında; okul türü, alan, dal ve okul kodu bilgileri kullanılacaktır.) Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi, bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyor ise adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacaktır. 

2024-YKS adaylarına önemle duyurulur.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER