32.1 C
İstanbul
24 Temmuz 2024, Çarşamba

Sırada Aşar Vergisi mi Var?

(ANKARA) – CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem ve gübreye KDV’nin yeniden getirilmesinden tepkiler üzerine vazgeçildiği iddialarının gerçek olmasını beklediklerini söyledi. Gürer, aksi durumun tarıma büyük darbe olacağını ifade etti. Gürer konu hakkında, “Görünen o ki bunun ileriki aşamasında gelinecek boyut aşar vergisine yeniden dönmek” dedi. 

Ömer Fethi Gürer: ‘’Çiftçimize, Besicimize Destek Lazım’’ 

Ömer Fethi Gürer, yeni vergi paketine ilişkin açıklama yaptı. Tarım kesiminin sorunları olduğuna dikkat çeken Gürer, “İktidar bunları çözmek yerine üreticinin, çiftçinin, besicinin vergi yoluyla kazancından pay almaya çalışıyor. Yeni gelecek vergi paketinde 2016 yılında kaldırılan yem ve gübredeki KDV’nin yeniden getirileceği kamuoyuna yansıyınca tepkiler üzerine vazgeçildiği söyleniyor. Esasında çiftçimize, besicimize destek lazım. 2024 yılı bütçesinde 411 milyar milli gelirin yüzde 1’i çiftçiye verilmesi gerekirken 91 milyar ayrıldı. O yetmemiş gibi çiftçiye düşük alım fiyatı verilerek başta buğday olmak üzere maliyetin altında ürününe değer biçildi. Bu gidiş iyi gidiş değil” ifadelerini kullandı.  

Fethi Gürer: ‘’Sırada Aşar Vergisi Mi Var?’’ 

Gürer, Osmanlı döneminde bulunan ve çiftçilerden alınan aşar vergisini hatırlatarak, “Ürettiği ürünün yüzde 10’una el konuyordu. Görünen o ki bunun ileriki aşamasında gelinecek boyut aşar vergisine yeniden dönmek. Cumhuriyet’in ilk yıllarında 1925’te Mustafa Kemal Atatürk, İzmir İktisat Kongresi sonra aşar vergisini kaldırmıştı. Kafaları tamamen almaya çalışıyor, vermeyi düşünmüyorlar” dedi. 

Çiftçilerin bankalara 670 milyar TL borçlu durumda olduğunu vurgulayan Gürer, “Şu anda piyasaya olan borçlarıyla birlikte 700 milyar TL borcu olan çiftçi borçla çiftçiliğini sürdürebiliyor. Çiftçi borçla işini sürdürebiliyor. Çiftçi sayısı giderek azalıyor. İthalatçı rantçı bir anlayışla bu işler yürütülüyor. Bu işten vazgeçilmeli, çiftçi desteklenmeli. Besicilik yapan da üretici de çiftçi de bu iktidarın elinde resmen zulüm görüyor. Çiftçi sayısı giderek azalıyor, ekilen alanlar düşüyor. Çitfçinin, besicinin yanındayız deyip boğazlarına sarılmak bu ülkenin geleceğine yapılan en büyük kötülüktür” şeklinde konuştu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER