33.2 C
İstanbul
16 Temmuz 2024, Salı

Karatepe, Şimşek’le Görüşmesinin Ardından Açıklama Yaptı

(ANKARA)-CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, iktidarın kredi maliyetini arttırarak vatandaşın kredi kullanmasının önüne geçmeye çalıştığını ancak muhtaç olan insanların kredilerin maliyetine bakma imkanına sahip olmadıklarını belirtti.

4 Saat Süren Yalçın Karatepe ve Şimşek Konuşma Sonuçlandı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le 4 saati aşkın bir görüşme gerçekleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe düzenlediği basın toplantısında yapılan görüşmenin içeriğine dair açıklama yaptı.

Yalçın Karatepe: ‘’Vatandaş Faizin Altında Eziliyor’’

Dar gelirli vatandaşların bankalardaki ek hesaplarından yaptıkları harcama tutarının yüksek faiz ve vergi oranlarına rağmen arttığını ifade eden Karatepe şöyle konuştu:

“İktidar şöyle düşünüyor, kredinin maliyetini arttırırsak vatandaş kredi kullanmaktan vazgeçer. Oysa biz biliyoruz ki muhtaç olan insan kredinin maliyetine bakma imkanına bile sahip değil. Nereden biliyoruz muhtaç olduklarını? Mesela bu ek hesaplardaki artış tutarına baktık. Faizin bu kadar yükselmiş olmasına rağmen buradaki verginin sayın bakan Şimşek tarafından yüzde 100 arttırılmış olmasına rağmen geçen Temmuz’da bu yapıldı biliyorsunuz. KMH’lardaki biriken borç tutarı 116 milyar liradan 7 Haziran itibarıyla 260 milyar liraya yükselmiş durumdadır. Dolayısıyla vatandaş gerçekten geliri yetmediği için bu hesapları kullanarak yüksek faizler ödemek zorunda bırakılıyor. Benzer şekilde ödediği yüksek faiz üzerinden yüksek oranda vergi de ödemek durumunda kalıyor.”

Yalçın Karatepe: “Akademisyenler ve uzmanlardan oluşturulacak heyet TÜİK verilerini şeffaf bir şekilde incelesin”

Yalçın Karatepe, yaptıkları görüşmede kamuoyunun TÜİK’e şüpheyle yaklaştığını ve bu şüphelerdeki haklılık payının çok yüksek olduğunu söylediğini ve akademisyenlerle konunun uzmanlarından oluşacak bir heyetin verileri incelemesini talep etti.

Yalçın Karatepe açıklamasında: “TÜİK Sayın Bakanın sorumluluk alanına giren bir kurum. TÜİK’in açıkladığı verilere dair eleştirilerimiz olduğunu, kamuoyunda bu verilere şüpheyle yaklaşıldığını, bu şüphelerde haklılık payının çok yüksek olduğunu ifade ettim. Bu konuda verilerin şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini söyledim. Bu kapsamda tüketici fiyat enflasyonunun hesaplanmasında kullanılan, endekste yer alan 406 maddenin fiyatlarının yayınlanmadığını biliyorsunuz. Bu konuda DİSK’in açmış olduğu bir dava var mahkeme kararı var. Mahkeme bu verilerin yayınlanması yönünde bir karar almış olmasına rağmen TÜİK bizde böyle bir veri yok fiyat verisi yok gibi bir açıklama yaptı. Ben bu konuyu Sayın Bakanın dikkatine sundum. Ve şöyle bir öneride bulundum. TÜİK verilerine olan şüphenin, endişenin ortadan kalkmasını istiyorsanız bağımsız bir danışma kurulu, hakem kurulu gibi akademisyenlerden, konunun uzmanlarından, ilgililerinden bir heyet oluşturun. Bunlar TÜİK verilerini şeffaf bir şekilde incelesinler ve kamuoyuna açıklanan veriler konusundaki tereddütlerin ortadan kalkmasına yardımcı olsunlar. Geçmişte bunun çok kısa bir süre uygulandığını biliyoruz ama yeniden bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğinin uygun olduğunu ifade ettim.” ifadelerini kullandı.

Yalçın Karatepe, Şimşek’ten Dört Talepte Bulunduk

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe’nin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yaptığı görüşmede Şimşek’ten dört tane talepte bulunduğunu dile getirdi. Karatepe’nin dört talebi şu şekilde:

  • Asgari Ücrete Ara Zam Yapılması: Yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücretin satın alma gücünün ciddi şekilde azaldığını belirterek, asgari ücrete ara zam yapılmasının bir zorunluluk olduğunu.
  • Emekli Aylıklarında Ciddi Artış Yapılması: Emekli aylıklarının enflasyon oranıyla sınırlı kalmaması gerektiğini, reel anlamda bir artış yapılmasının zorunlu olduğunu.
  • Tarımsal Desteklerin Arttırılması ve Kanunun Öngördüğü Yüzde Bir Oranında Çiftçilere Ödenmesi: Tarımsal desteklerin yetersiz olduğunu, tarım kanununda belirtilen yüzde birlik seviyeye ulaşmadığını ve çiftçilere yeterli desteğin verilmesi gerektiğini.
  • Vergide Adaletsizliğin Giderilmesi: Düşük gelirli vatandaşların üzerindeki vergi yükünün çok ağır olduğunu ve vergi sisteminin adaletli olunması gerektiği.
Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,368BeğenenBeğen
2,042TakipçiTakip Et
19,625TakipçiTakip Et
62AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER