26.8 C
İstanbul
22 Temmuz 2024, Pazartesi

EMO: Yangın Bölgesinde Anız Yok

(DİYARBAKIR) – Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi tarafından 15 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yangına ilişkin hazırlanan ön raporda, yangının çıktığı yerin ekili olduğu, anızın görülmediği açıklandı. 

Elektirik Mühendisleri Odası: “Yangının Çıktığı Yerin Ekili Olduğu, Anızın Olmadığı Görülmüştür.”

20 Haziran gecesi Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı kırsal Köksalan mahallesinde çıkan ve rüzgârın etkisiyle Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki Yücebağ mahallesine sıçrayan ve 15 kişinin can vermesinde neden olan yangınla ilgili inceleme ve soruşturmalar devam ediyor. 

Elektirik Mühendisleri Odası’nın Yangına İlişkin Raporu

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şubesi tarafından hazırlanan ön rapor açıklandı. Raporda, yangının çıktığı yerde anızın olmadığına dikkat çekildi. EMO Diyarbakır Şubesi’nce hazırlanan raporda yer alan tespitler: 

  • İletim hatlarında birçok noktada eklerin ve liflenmelerin olduğu tespit edilmiştir.
  • Direkteki OG (yüksek gerilim hatlarının, transformatörlerin kondansatörlerin ve anahtarlama cihazlarının aşırı akımlardan korunması için kullanılırlar) sigortalarının yerinde olmadığı, bunun yerine iletkenlerle bypass edildiği ve bu bağlantıların gevşeklikten dolayı arka sebebiyet verebileceği tespiti yapılmıştır. 
  • Birçok direkte kırık izolatörlerin olduğu bu durumun atlamalara sebebiyet verebileceği teknik açıdan bir veridir. 
  • OG (Orta Gerilim) hatlarda ekili tarım alanlarında ağaç direkleri mevcudiyeti görüldü. Bu ağaç direklerin kullanılması uygun görülmemektedir. 
  • Hatların geçtiği güzergahlarda direklerin etrafında yangına karşı bir önlem alınmadığı gözlemlenmiştir. (Direk diplerindeki otların mevcudiyeti vs.) Direk diplerinde süs betonu olmadığı, otların direk dibinde biçilmediği tespiti yapılmıştır. 
  •  OG hatlarının dibindeki ağaçların atlamaya sebebiyet verebileceği gözlemlenmiştir. 
  •  İzolatörlerdeki gevşek ve sıkı bağların tekniğine uygun yapılmadığı gözlemlenmiştir. 
  •  Şebekelerin bakım onarımı yapılmadığı teknik işletme sorumluluğu hizmetlerden yararlanılmadığı gözlemlenmiştir.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER