25.4 C
İstanbul
24 Temmuz 2024, Çarşamba

TBMM, Tatil Sonrası Mesaiye Başlıyor  

(TBMM) – TBMM, Kurban Bayramı tatilinin ardından bu hafta mesaiye başlayacak. Genel Kurul’da, kripto varlıklar hakkında düzenlemeler içeren Sermaye Piyasası Kanunu’nda (SPK) değişiklik öngören kanun teklifi masaya yatırılacak. Aynı zamanda Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin düzenlemeler içeren teklif ile 9. Yargı Paketi’ne ilişkin teklifin Meclis Başkanlığı’na sunulmasıda bekleniyor. 

TBMM, Kurban Bayramı tatilinin ardından 25 Haziran Salı günü tekrardan görev başına dönüyor. TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşülmesine başlanacak. 

Bayram Tatili Sonrası TBMM’nin İlk Konusu, Kripto Varlıklar Kanunu   

Kanun teklifinde, kripto varlık hizmet sağlayıcıların kurulabilmesi ve faaliyete başlaması için SPK’dan izin alınması zorunluluğu geliyor. İzin almadan faaliyet yürütenlere hapis ve adli para cezaları verilmesi öngörülüyor. Ayrıca, zimmet suçunu işleyen kripto varlık hizmet sağlayıcı yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensuplarına da 8 yıldan 14 yıla kadar hapis ve adli para cezaları getiriliyor. 

Kripto varlık hizmet sağlayıcılığı faaliyeti yürütenler, yürürlük tarihinden itibaren bir ay içinde faaliyet izni almak üzere gerekli başvuruları yapacaklarına veya müşteri hak ve menfaatlerini zarara uğratmadan üç ay içerisinde tasfiye kararı alacaklarına dair bir beyan sunmak zorunda olacak. Yurt dışında yerleşik kripto varlık hizmet sağlayıcılar, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik faaliyetlerini kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden üç ay içerisinde sonlandıracak. 

Bu Hafta TBMM’nin İkinci Konusu ‘’Etki Ajanlığı’’

Öte yandan, “etki ajanlığı” tartışmaları ile gündeme gelen 9. Yargı Paketi’ne ilişkin kanun teklifi ile özellikle özel sektör öğretmenlerinin tepki gösterdiği konuları içeriyor. Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndan düzenlemeler öngören Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Teklifi’nin de bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. 

Grup Toplantıları Ve Komisyonlar 

TBMM’de, salı ve çarşamba günleri de partilerin grup toplantıları yapılacak.  

TBMM’de 25 Haziran Salı günü Dijital Mecralar Komisyonu da toplanacak. Komisyonda, Google Bilgi Teknolojileri Limited Şirketi sunum yapacak. 

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu 26 Haziran Çarşamba günü toplanacak. Toplantıda, Sağlık Bakanlığınca, hükümlü ve tutuklulara verilen sağlık hizmetleri hakkında bilgilendirme yapılacak.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER