28.2 C
İstanbul
18 Temmuz 2024, Perşembe

İsrail Savunma Bakanı ABD’de 

(ANKARA) – Hizbullah ve İsrail arasında tırmanan gerilim yeni bir savaş çıkabilme endişesini arttırıyor. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant bugün Washington’a ziyaret gerçekleştirdi. Gallant’ın, ABD Savunma Bakanı Llyod Austin, CIA Direktörü William Burns ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüşmesi beklenmekte.

Gallant, yaptığı ziyaret hakkında, ABD’nin üst düzey hükümet yetkilileriyle yapılacak görüşmelerin savaşın geleceği açısından kritik önemde olduğunu belirtti.

Hizbullah ve İsrail Arasındaki Gerilim Tırmanıyor 

Gazze’de devam eden savaş ve Hizbullah’la artan gerilim durumunun görüşüleceği ziyaretten hemen önce Hizbullah, İsrail’in Haifa Limanı’nda stratejik öneme sahip noktalarını hedef aldığı bir drone görüntüsü paylaştı. Hizbullah ve İsrail’in bu hafta karşılıklı ‘savaşa hazır olma’ yönündeki mesajları, savaşın Lübnan’a sıçraması üzerine tartışmaları güçlendirdi.

İsrail ve ABD Arasındaki Silah Tedariki Gerginliği 

Görüşme Biden yönetimi ve İsrail arasında silah tedariki üzerine gerginlik yaşandığı bir dönemde gerçekleşiyor.

İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu, bu hafta ABD’nin İsrail’e silah gönderimini geciktirdiğini söylemesi ikili ilişkilerde gerginliğe yol açmıştı.

ABD hükümeti, sivillerin yerleşim bölgelerinde kullanılması endişesiyle mayıs ayında İsrail’e ağır silahların gönderimini askıya almıştı. Salı günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yalnızca “2 bin librelik bombaların” gönderiminin gözden geçirildiği, geri kalan diğer bütün silahların normal bir şekilde gönderildiğini ifade etti.

Politico: ”Biden Yönetimi İsrail Ziyaretinden Endişe Duyuyor” 

ABD merkezli Politico, cumartesi günü yayınladığı haberde mevcut ABD yönetiminin, İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu’nun 24 Temmuz’da Washington’da ABD Kongresi’ne hitap edeceği ziyaretten endişe duyduğunu iddia etti.

Beyaz Saray’ın, Netanyahu’nun, ABD’de seçimler yaklaşırken Başkan Biden’ın Gazze’de İsrail’in eylemlerine verdiği desteği eleştirebileceğinden korktuğu söyleniyor. Bu eleştirilerin seçim kampanyasında Biden’ı sıkıştırabileceğinden endişe duyuluyor. Netanyahu’nun ABD’nin askeri yardımı geciktirdiği yönündeki açıklamaları bu endişeleri artırdı.

Politico’ya göre Biden’ın ekibi, Netanyahu’nun savaşı siyasi kazanç için uzattığından ve eski Başkan Donald Trump’ı tercih ettiğinden şüpheleniyor.

Biden yönetimi, Netanyahu’nun iddialarının ardından İsrail ile yapılacak üst düzey bir toplantıyı erteledi ve bu durum ilişkileri daha da zorlaştırdı. Bu sorunlara rağmen, Netanyahu’nun Washington’a geldiğinde Biden ile görüşmesi için bir davetin uzatılması bekleniyor, böylece önemli bir diplomatik gaf önlenmiş olacak.

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,328BeğenenBeğen
2,048TakipçiTakip Et
19,634TakipçiTakip Et
67AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER