25.4 C
İstanbul
24 Temmuz 2024, Çarşamba

Çölyaklılar İzmir Halk Ekmek’le Rahat Edecek

(İZMİR) – İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Ekmek fabrikasında çölyak hastaları için tüketebileceği özel ekmek üretildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çiğli’deki Halk Ekmek Fabrikası’nda sadece çölyak hastalarının tüketebileceği yeni bir ekmek üretti. Üretilen ekmek 10 Haziran itibarıyla satışa sunuldu. Fenilketonüri (PKU) hastaları ise üretimi devam eden glütensiz ekmekten faydalanmaya devam ediyor. 

Çölyaklılar: ‘’Siz bunu farklı üretirseniz seviniriz’’ 

Halk Ekmek Fabrikası Müdürü Ali Kalmış, “Fabrikamızda 2010 yılından itibaren glütensiz ekmek üretimi gerçekleştirmekteydik. Ancak bu ürün hem fenilketonüri hem de çölyak hastalarının ortak kullanacağı şekildeydi. Özellikle çölyak hastalarının isteği ve haklı talepleri bizi yeni bir arayışa itti. Bu ürünümüz sadece çölyak hastalarının kullanımına göre reçete edildi. 10 Haziran itibarıyla satışa başladık” ifadelerini kullandı. 

Halk Ekmek, Çölyak Hastalarının Talebini Karşılıksız Bırakmadı 

Mevcut olan fenilketonüri ve çölyak hastalarının ortak tüketebildiği glütensiz ekmekle sadece çölyak hastaları için üretilen yeni ürün arasındaki duruma dikkat çeken Ali Kalmış, “Önceki ekmekte protein kullanamıyorduk ancak çölyak hastaları için böyle bir durum söz konusu değildir. ‘Siz bunu farklı üretirseniz seviniriz’ dediler. Arkadaşlarımız yaklaşık 3 ay süren AR-GE çalışmaları yaparak deneme üretimleri gerçekleştirdiler. Ekmekten insanlarımız çok memnun kaldılar. Kendilerine has bir ürün olduğunu, hiç ısıtmadan tüketebilecekleri için sevinç duyduklarını belirttiler. Tadının, kokusunun, görüntüsünün çok daha farklı olduğunu ve memnun kaldıklarını aktardılar. Fenilketonüri hastaları ise mevcuttaki ekmeği almaya devam edecek. Yeni ürün sadece çölyak hastaları için olacak. Mevcut ürünümüzle aynı fiyattan, yani 25 TL’den satışa çıkıyor.” 

Halk Ekmek Duyurdu: “Mevcut ürünle aynı fiyat” 

Halk Ekmek Fabrikası, Türkiye’nin zorlu ekonomik şartlarında halka ucuz ve sağlıklı ekmek sunmakta. Her gün el değmeden üretilen 120 bin ekmek, 93 Halk Ekmek büfesi aracılığıyla yurttaşların sofralarına ulaştırılıyor. 

Halk Ekmek Fabrikası’nda üretilen 210 gramlık normal ve kepekli ekmekler 5 lira, 450 gramlık tam buğday unlu ve çavdar ekmekleri 18 lira, 450 gramlık glütensiz (fenilketonüri) tost ve hamburger tipi ekmek 25 lira, 1 kilogramlık karakılçık ekmeği 50 lira bedelle satışa sunuluyor. Yeni ürün glütensiz (çölyak) tost ve hamburger tipi ekmek de 25 lira fiyatla vatandaşla buluşuyor. 

Fabrikada çölyak ve fenilketonüri (PKU) hastaları için, tost ve hamburger olmak üzere iki tip glütensiz ekmek üretimi yapılıyor. Glütensiz ekmek çeşitleri ve karakılçık ekmeği sipariş üzerine Halk Ekmek büfelerinden, Grand büfelerinden temin edilebiliyor; ayrıca kargo ile vatandaşlara ulaştırılıyor. 

Çölyak ve Fenilketonüri nedir? 

Çölyak; ince bağırsağın, bir protein çeşidi olan glütene karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerji ve hassasiyetiyle ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinmekte. Hastalar; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılları içeren yiyecekler tüketemiyor. Çölyaklı hastaların sürekli olarak glüten içermeyen gıdalarla beslenmesi gerekiyor. 

Fenilketonüri ise kalıtımsal bir hastalık. Tedavinin en önemli noktasını hastalıktan mustarip çocukların erken dönemde tespit edilip yaşamın ilk günlerinden başlanarak fenilalaninden kısıtlı diyet verilmesi oluşturuyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER