29.3 C
İstanbul
19 Temmuz 2024, Cuma

Almanya’da Alevilik Dersi Verilen Okul Sayısı Artıyor

(KÖLN) – Berlin’de iki okulda daha Alevilik Dersleri verilmeye başlandı. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (AABF) uğraşları sonucu uzun yıllar önce Alevi öğretmenlerce verilmeye başlanan dersler, AABF’nin hazırlamış olduğu müfredata göre ilerliyor. Derslerde Alevi inancında Hak-Muhammet-Ali birlemesi, Aleviliğin tarihi, Alevi kültüründe bağlama ve semahın yeri, Alevilikte ahlak anlayışı, Dede/Pir, Hızır, Alevi Uluları, Muharrem orucu, Hızır orucu, cem, on iki hizmet ve musahiplik konuları da işleniyor.

Derslere karşılıklı rızalık alınarak başlanıyor. Böylece çocuklar arasındaki olası kırgınlıklar söz konusu edilerek barışmaları sağlanıyor.

Alevilik Dersi Verilen Okul Sayısı 12 Oldu

Almanya’nın bir çok eyaletinde okullarda verilen Alevilik Dersleri (Alevitische Religion Unterrich – ARU) Berlin’de iki okulda daha verilmeye başlandı. Böylece derslerin verildiği okul sayısı 12’ye ulaştı.

BAT-Cemevi Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Berlin Neukölln ilçesindeki Richard Grundschule’de 6 öğrenci, Köpenick ilçesindeki Schule Am Berg’de ise 8 öğrenci ilk derslerine başladı. İki okuldaki ilk dersin açılışına BAT-Cemevi ARU Koordinatörü Erdal Çağlar, AABF Kuzey Bölge İnanç Kurulu Başkanı Haydar Akdağ Dede, öğretmenler Aycan Türhan ve Şirin Ağdaşan-Cantekin ile aileler katıldı. Dersler başlamadan önce Haydar Akdağ Dede gülbenk vererek, ARU Koordinasyonu ve öğretmenlere bu konudaki duyarlılıkları ve emekleri için teşekkür etti. Daha sonra söz alan Koordinatör Erdal Çağlar’da derse katılan çocuklara ve ailelerine ARU çalışmalarına dair bilgilendirme yaparak ailelere bu konudaki duyarlılıkları için teşekkür etti ve çocuklara Alevilikle ilgili kitapçıklar ile hediyeler sundu. Ayrıca aileler tarafından hazırlanan lokma ders öncesi çocuklara pay edildi. Yapılan konuşmaların ardından her iki okulda da görev alan öğretmenler Aycan Türhan, Şirin Ağdaşan-Cantekin yönetiminde çocuklar Alevilik derslerine başladı” ifadeleri yer buldu.

Alevilik Dersi için Velilere Çağrı Var

Berlin Cemevi Yönetimi, Alevilik Dersleri ile ilgili duyarlılığı artırmak adına velilere çağrıda bulunuyor. Yönetim adına yapılan çağrıda “Değerli Canlar, daha önce 10 okul, 11 sınıfta verilen Alevilik derslerimizi artık 12 okulda 13 sınıfa çıkarmış bulunmaktayız. Böylelikle Berlin’deki okullarda öğrenci sayımızı 172’ye ulaştı. BAT-Cemevi’nde eğitim alan 291 öğrenci ile birlikte artık toplamda 469 öğrenci Alevilik derslerini almaktadır” denildi.

Velilerin gelecek eğitim yılında okullarda dağıtılacak seçmeli din/inanç dersleri kayıt formunda yer alan Alevilik Dersleri başlığını işaretleyip ilgili okula vermeyi unutmamaları özellikle vurgulanırken, çalışmaların büyümesinin tek koşulunun ailelerin göstereceği talep olduğunun altı çizildi.

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,328BeğenenBeğen
2,048TakipçiTakip Et
19,634TakipçiTakip Et
67AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER