25.4 C
İstanbul
24 Temmuz 2024, Çarşamba

TGC, Türkgün ve Kadir Yıldız’ı Kınadı

(İSTANBUL) – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkgün gazetesinin manşetinde Sinan Ateş cinayetiyle ilgili yaptıkları haberler nedeniyle gazeteciler Murat Ağırel, Barış Pehlivan, Timur Soykan ve Barış Terkoğlu’nun hedef gösterilmesini kınayarak, “Gazetecilik suç değildir” açıklamasında bulundu. 

Türkgün Gazetesi Hedef Gösteriyor

TGC Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Türkgün Gazetesi 21 Haziran 2024 tarihli sayısının manşetinde  Kadir Yıldız  imzasıyla  yayınlanan yazıda meslektaşlarımız Murat Ağırel, Barış Pehlivan, Timur Soykan ve Barış Terkoğlu Sinan Ateş cinayetiyle ilgili yaptıkları haberler nedeniyle açıkça hedef gösterilmiştir.”

TGC: “Gazetecinin görevi kamuoyunu aydınlatmaktır”

‘Halk TV’nin avanak hafiyeliği’’ başlıklı yazıda, fotoğrafları da eklenen gazetecilerin ‘Sinan Ateş cinayetini istismar etmekten ve magazinleştirmekten geri durmadığı’nın iddia edildiğini belirten TGC, gazetecilerin görevinin siyasi cinayetleri, olayların arkasındaki kirli ilişkileri aydınlatmak ve kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu belirtti.

Açıklamada, “Murat Ağırel, Barış Pehlivan, Timur Soykan ve Barış Terkoğlu başta olmak üzere evrensel gazetecilik ilkeleri ile mesleğini yapan tüm gazetecilerle dayanışma içindeyiz. Meslektaşlarımızı hedef gösteren Kadir Yıldız’ı kınıyoruz. Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne göre ‘Gazeteci kamuoyunun doğru bilgilendirilme hakkından sorumludur” ifadeleri kullanıldı.

TGC: “Gazeteciler, meslektaşlarını engelleyici davranamaz”

Gazetecilerin diğer meslektaşlarına bilinçli ve açık şekilde mesleki zarar vermekten kaçınması gerektiğini vurgulayan TGC, yayını engelleyici ve yanıltıcı davranışlarda bulunmanın yanlış olduğunu dile getirdi.

Açıklamanın son bölümünde, “Meslektaşlarımızın başına gelecek her türlü olumsuzlukta hedef gösterenleri, olaylarda adı geçenleri sorumlu tutacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız. Gazetecilik suç değildir” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER