25.4 C
İstanbul
24 Temmuz 2024, Çarşamba

İsrail Kızılhaç Ofisi’ne Saldırdı: 22 Can Kaybı

(ANKARA) – Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Gazze ofislerinin bombalanması sonucu zarar gördüğünü, komite binası etrafına sığınan 22 savaş mağduru kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

22 Can Kaybı, 50 Yaralı

Hamas’ın açıklamasına göre İsrail’in ‘yerinden edilen insanların bulunduğu ICRC binası etrafındaki çadırlara yönelik saldırısında’ 22 kişi öldü, 50 kişi yaralandı. ICRC, X (Eski adıyla Twitter) hesabı üzerinden “Cuma öğleden sonra, Kızıl Haç Komitesi’nin ofis ve konutlarının metrelerce yakınına büyük kalibreli mermiler düştü” açıklamasını yaptı.

Al-Mawasi, İnsani Güvenli Bölge ilan edilmişti

Açıklamada, hayatını kaybeden 22 kişinin naaşlarının ve saldırıda yaralanan 50 kişinin yakınlardaki bir Kızılhaç Bölge Hastanesine sevkedildiği, ardından daha fazla ölüm haberi geldiği ifade edildi.

Açıklamada, tüm tarafların sivillere ve insani yardım tesislerine zarar vermemek için önlem alma yükümlülüğü olduğunun altı çizildi. Saldırının gerçekleştirildiği Al-Mawasi bölgesi ‘insani güvenli bölge’ olarak belirlenmişti ve binlerce savaş mağduru Filistinli, İsrail’in güneydeki Rafah şehrine saldırmasının ardından buraya kaçmıştı.

İsrail: “İnceleniyor”

İsrail, saldırıda sorumluluğu üstlenmemekle birlikte bir askeri sözcüsü aracılığıyla olayın “incelenmekte” olduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER