30.4 C
İstanbul
12 Temmuz 2024, Cuma

Yangında Kayıp 11’e Yükseldi, DEM Parti’den Açıklama Geldi

(ANKARA) – Diyarbakır’ın Çınar ve Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasında dün akşam saatlerinde çıkan ve 11 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili DEM Parti Eş Genel Başkanları tarafından “Yaşanan bu büyük felaketin sebebinin açığa çıkarılması için derhal gerekli incelemeler başlatılmalı, yangından etkilenen köylülerin zarar ve ziyan tespiti yapılarak karşılanmalıdır” açıklaması yapıldı. 

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Diyarbakır’ın Çınar ve Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasında dün saat 22.00 sıralarında çıkan ve 11 kişinin yaşamını yitirdiği, 78 kişinin etkilendiği yangınla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

“Yangında Ölen Yüzlerce Canlı için Üzgünüz”

Açıklamada “Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi arasındaki kırsal bölgede dün akşam saatlerinde çıkan yangında yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yangından etkilenen ve ölen yüzlerce canlı için üzüntülüyüz” ifadelerine yer verildi.

Yangının başladığı ilk andan itibaren başta Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere çevre ilçe belediyelerinin yardımıyla yangına müdahale edildiği belirtilen açıklamada, yangın sonrası bölge halkının temel ihtiyaçlarının karşılanması için de kriz masası kurulduğu aktarıldı. Yangından etkilenen canlılar için ise belediyeler bünyesinde veterinerlerin görevlendirildiği belirtildi.

“Yangına Müdahalede Geç Kalındı”

“DBP Eş Genel Başkanları, milletvekillerimiz, belediye eş başkanlarımız, il ve ilçe örgütlerimiz ile kent dinamikleri anında bölgeye hareket etmiş, halkımızla birlikte yangına müdahale etmiş ve halkımızın acılarına ortak olmuştur” ifadelerine yer verilen açıklama, şunlar kaydedildi:

“Bundan sonraki süreçte de yurttaşların ihtiyaçlarının tespiti ve karşılanması konusunda belediyelerimiz üzerine düşen sorumlulukları yerine getirecektir. Bölgeden gelen ilk bilgiler devletin yangına müdahale etmede geciktiği yönündedir.”

“Yangına Onarımı Yapılmayan Elektrik Hatları Neden Olmuştur”

Açıklamada ayrıca, “Öte yandan Diyarbakır Valiliği’nin yangının ‘anız ve örtü’ yangını olduğu yönündeki açıklamalarına, bu felaketi bizatihi yaşayanlar ve köylüler itiraz ederek yıllardır onarımı yapılmayan elektrik tellerinin yere düşmesinin yangına neden olduğunu ifade etmiştir. Yaşanan bu büyük felaketin sebebinin açığa çıkarılması için derhal gerekli incelemeler başlatılmalı, yangından etkilenen köylülerin zarar ve ziyan tespiti yapılarak karşılanmalıdır” denildi.

Bölge insanına yangında zarar görenlerle dayanışma içinde olmaya çağrısı yapılırken, Ergani’de de büyük çaplı bir yangının çıktığını öğrenmekten üzüntü duyduklarını ifade ettiler. Duruma hızla müdahale edilmesi ve yangının ivedilikle kontrol altına alınması temennisinde bulunan yetkililer, kimseyi yalnız bırakmayacaklarının altını çizdiler.

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,368BeğenenBeğen
2,034TakipçiTakip Et
19,615TakipçiTakip Et
61AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER