26 C
İstanbul
22 Temmuz 2024, Pazartesi

Rusya-Kuzey Kore Arasında Kapsamlı Stratejik Ortaklık  

(ANKARA)- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Kuzey Kore’ye resmi ziyarette bulundu, iki ülke arasında Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalandı. Putin, olası taraflardan birine yönelik saldırı durumunda karşılıklı yardımlaşmayı kapsadığını belirtti. 

Putin 24 Yıl Sonra Kuzey Kore’de 

Rusya Devlet Başkanı Putin, 24 yılın ardından Kuzey Kore’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Putin’in Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile görüşmesi başkent Pyongyang’da düzenlenen törenle başladı. Görüşme, Rusya ve Kuzey Kore’nin bakan ve yetkililerinin katılımıyla genişletilmiş kapsamda devam etti. 

Kremlin Görüşme İle İlgili Açıklama Yaptı

Görüşmeye ilişkin Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, “İstişarelerin ardından Vladimir Putin ve Kim Jong-un iki ülke arasında Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşması’nı imzaladı. Ayrıca, Putin’in Kuzey Kore ziyareti sırasında sınır karayolu köprüsü inşası ve sağlık hizmetleri, tıp eğitimi ve bilim alanlarında işbirliğine ilişkin hükümetler arası anlaşmalar imzalandı” denildi. 

İki lider ardından kameraların karşısına geçti. Putin imzalanan anlaşmaya ilişkin, “Bugün imzalanan Kapsamlı Ortaklık Anlaşması, bu belgenin taraflarından birine yönelik bir saldırı durumunda karşılıklı yardım sağlanmasını da öngörmektedir” dedi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER