29.3 C
İstanbul
19 Temmuz 2024, Cuma

İstanbul Hızray’da Alman İmzası 

(İSTANBUL) – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’daki metro hatlarını doğu-batı ekseninde birbirine bağlaması amaçlayan HIZRAY projesi için Almanya’nın Düsseldorf’ta hızlı trenleri inceledi.

”Umarım İstanbul’a Bir An Önce Gelir”

İmamoğlu, kentin raylı sistemlerinde kullanılması amacıyla yeni nesil trenleri yerinde gözlemlemek üzere Almanya’nın Düsseldorf şehrine gitti. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Pelin Alpkökin’ le birlikte gittiği ziyarette İmamoğlu, Siemens Mobilite ve Teknoloji Merkezi’nde kendisi ve beraberindeki heyetiyle gerçekleştirilen sunuma katıldı. İmamoğlu, aralarında Siemens Türkiye CEO’su Dr. Hüseyin Geliş’in de bulunduğu yöneticiler tarafından raylı sistemlerdeki yenilikler ve finansman sağlanması gibi konularda bilgi edindi. 

“Farklı Hızları Yakalayan Trenlere İhtiyacımız Var” 

İmamoğlu, yaklaşık 2 saat süren sunumun ardından “manyetik levitasyon” (iki mıknatıs kümesinin kullanıldığı demiryolu ulaşım sistemi) yöntemiyle raylara değmeden yol alan ve 180 kilometreye kadar hız yapabilen yeni nesil trende test sürüşüne tanıklık etti. İmamoğlu, deneyimiyle ilgili görüşlerini de şu sözlerle dile getirdi: 

“İstanbul’un HIZRAY’la ilgili sürecinde farklı hızları yakalayan trenlere ihtiyacımız var. Boğaz’ın altından geçişi de önemli elbette ama aynı zamanda biz, 75 kilometreyi 50-55 dakikada alan, 12 durakta duran, dolayısıyla dönem dönem 170-180 kilometreye kadar hız yapabilen trenlerle imkânımız olduğunda inşallah başlayacağımız ve İstanbul’u birbirine bağlayan olağanüstü bir ring hattı olacak. Onun için bugün de Almanya’nın önemli bir kuruluşunda test sürüşlerine katıldık ve trenlerin o hızlı halini deniyoruz. Umarım İstanbul’a bir an önce gelir.” 

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,328BeğenenBeğen
2,048TakipçiTakip Et
19,634TakipçiTakip Et
67AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER