30.4 C
İstanbul
12 Temmuz 2024, Cuma

CHP’li Emre: “1 Milyon 201 Çocuk Okula Gitmiyor”

(ANKARA) – CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, AKP iktidarı döneminde eğitimde oluşan ve oluşmaya devam eden sorunları dile getirdi. Fırsat eşitsizliğinden bilimden uzak olan eğitim programlarına ve atama bekleyen yüz binlerce öğretmene kadar gitgide büyüyen sorunlarına değindi. Emre, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e “Son 5 yılda okula gitmeyen kız öğrenci oranı nedir? Bölgelere göre değişim oranları nasıldır” diye sordu. 

CHP’li Emre: “Son 5 Yılda Okula Gitmeyen Kız Öğrenci Oranı Nedir?”

CHP İstanbul Milletvekili Emre, Milli Eğitim Bakanı Tekin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi hazırlanıp verildi. Önergesinde yükseköğretim dışında örgün eğitim dahilinde 19 milyon 904 bin 679 öğrencinin bulunduğu eğitim çağındaki nüfus göz önüne alındığında, eğitim alması gereken yaşta olan nüfus göz önüne alındığında Türkiye’nin öncelikli konularının başında eğitim sisteminin bilimsel temelde fırsat eşitliğine dayalı olmasının gerektiğini belirten Emre, “Buna karşın resmi rakamlara göre, Türkiye’de 15-29 yaş grubunda bulunan ve ne eğitimde ne istihdamda yer alan gençlerin oranı yüzde 28,7’ye ulaşmış durumdadır. Erkek çocukların yüzde 76,2’sinin, kız çocuklarının yüzde 79,6’sının ancak ortaöğretimi tamamlayabildiği; ilkokul, ortaokul ve ortaöğretimdeki her 100 çocuktan 9’unun okulu terk ettiği; 5 yaş grubunda 219 bin, 6-9 yaş grubunda 222 bin, 10-13 yaş grubunda 236 bin ve 14-17 yaş grubunda ise 524 bin olmak üzere toplam 1 milyon 201 çocuğun okula kayıt olmadığı kaydedilmekte” ifadelerini kullandı. 

AKP iktidarı döneminde eğitim fırsat eşitsizliğinden bilim dışı eğitim programlarına, atanamayan yüz binlerce öğretmene kadar çığ gibi büyüyen sorunların Türkiye’nin istikbali açısından ciddi kaygılara yol açtığını kaydeden Emre, Bakan Tekin’e şu soruları yöneltti: 

“-Son 5 yılda okula gitmeyen kız öğrenci oranı nedir? Bölgelere göre değişim oranları nasıldır? 
-Son 5 yılda okula gitmeyen erkek öğrenci oranı nedir? Bölgelere göre değişim oranları nasıldır? 
-Son 5 yılda okula başlayan mülteci/yabancı öğrenci sayısı nedir? Okula başlayan toplam öğrenci sayısına göre oranı nedir? Bölgelere göre değişim oranları nasıldır? 
-Liseden mezun olan öğrencilerin son 5 yılda lisans-ön lisans programlarını kazanma oranı nedir? 
-Yurt dışında lisans-lisans üstü eğitim almak için giden öğrencilerin son 5 yıldaki sayısı ve toplam öğrenciye göre oranı nedir?” 

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,368BeğenenBeğen
2,034TakipçiTakip Et
19,615TakipçiTakip Et
61AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER