30.4 C
İstanbul
12 Temmuz 2024, Cuma

Alevi Kurumlarından Hacı Bektaş Veli’yi Anma Etkinlikleri’ne Çağrı

(TÜRKİYE) – Altı Alevi Kurumu ortak bir bildiriye imza atarak, bu yıl 61’ncisi düzenlenecek olan ve 35 yıldır da uluslararası nitelik kazanan Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri’nin manevi ve kültürel değerini korumakla sorumlu olduklarını dile getirdi.

Bildiride Hacıbektaş Belediyesi’nin altmış yıldır düzenlediği bu önemli buluşmayı, asimilasyon politikalarına alet etmek isteyenler olduğu, fakat buna karşı Alevi kurumlarının birlikte durmaya devam edecekleri vurgulandı.

Hacı Bektaş Veli Anması: Kutsal ve Tarihi Bir Buluşma

Açıklamada “Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri, Alevi toplumunun kutsal ve tarihi bir buluşma noktasıdır. Bu etkinlik, sıradan bir festival değil, on binlerce insanın ibadet için bir araya geldiği, Hünkarımıza niyaz olduğu özel bir mekândır” denildi.

Devletin gücünü kullanarak etkinliğe müdahale etmeyi marifet sayanlar olduğunun dile getirildiği açıklamada Alevi toplumunun değerlerine ve kutsallarına zarar verildiğinin altı özellikle çizlirken, bir arada duran Alevi kurumları olarak, Hacıbektaş Belediyesi ile uyumlu bir şekilde çalışıp etkinliğin gerçekleşmesine katkı sağlanacağı söylendi.

“Anma etkinliklerinin içeriği, Alevi toplumunun kendi iradesi ile belirlenmelidir”

Açıklama “Kamu kurumlarının bu tür etkinliklere davetli olarak katılması elbette makul ve olumlu karşılanabilir. Ancak, bu katılım, etkinliğin amacına ve doğasına uygun şekilde, davet üzerine ve saygı çerçevesinde olmalıdır. Hacı Bektaş Veli Anma Etkinliklerinin içeriği ve düzenlenme şekli, sadece Alevi toplumunun kendi iradesiyle belirlenmelidir” şeklinde kaydedildi.

Anmada Kültürel ve Manevi Değerlere Saygı Talebi

Alevi kurumları, Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri’nin tarihine, kültürüne ve manevi değerine saygı gösterilmesini talep ederken, devletin ve kamu kurumlarının bu etkinliklere müdahil olmaktan ziyade, destekleyici ve saygılı bir tutum sergilemesi gerektiği vurgulandı. Alevi toplumunun kendi iradesiyle ve özgürce gerçekleştirildiği ve gerçekleştirmeye devam edeceği bu tür organizasyonların, toplumun birlik ve beraberliğini güçlendireceği söylendi.

16-17-18 Ağustos’ta Serçeşme’ye Davet

Yoğun bir şekilde katılım olmasını temenni eden Alevi kurumları, katılımla ilgili olarak Serçeşme’ye ve dergaha sahip çıkmak için herkesi aralarına beklediklerini iletti. Açıklamanın finalinde “Hünkârımıza bağlıyız, onun makamı bize emanettir. Emanete sahip çıkanlara aşk olsun” dendi.

Bildireye İmza Atan Kurumlar:
  • Alevi Bektaşi Federasyonu
  • Alevi Kültür Dernekleri
  • Pirsultan Abdal Kültür Dernekleri
  • Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
  • Alevi Dernekler Federasyonu
  • Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu
Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,368BeğenenBeğen
2,034TakipçiTakip Et
19,615TakipçiTakip Et
61AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER