28.2 C
İstanbul
19 Temmuz 2024, Cuma

Malatya’da Yerinde Dönüşüm, Yerinde Sayıyor

(MALATYA) – Malatya CHP Meclis Üyesi Hurşit Kuşçu, Yeşilyurt’ta 1, Battalgazi’de 5 yerinde dönüşüm projesinin ruhsat aldığını söyledi. Kuşçu, “Neredeyse Malatya’da yaşayan herkes, rezerv alan, yerinde dönüşüm, kentsel dönüşüm, TOKİ, Emlak konut kelimelerini öğrendiler ama bu kelimelerin uygulamayı göremediler. Sayın Cumhurbaşkanı, Çevre Şehircilik Bakanı, belediyeler devreye hızlı girsinler yerinde dönüşüme vatandaşlarımız başlasınlar diyor” ifadelerini kullandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı Meclis Toplantısı Başkanvekili Ramazan Ayhan başkanlığında yapıldı. Ağırlıklı olarak gündem maddelerinin ele alındığı toplantı 51 maddeden oluştu. Toplantıdan önce Ayhan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er’in Ankara’da Malatya’nın geleceği için önemli görüşmeler yaptığını ve bu nedenle Meclise Başkanlık edemediğini söyledi.

Malatya’da Yerinde Dönüşüm Başlayamıyor

“13 milyon insanın etkilendiği Kahramanmaraş depremleri sonucunda yaklaşık 350 ila 580 milyon ton inşaat yıkıntı atığı oluşacağı ve bunun 1.5 milyon tonu tehlikeli atık, 16 milyonu ton toprak ve taş karışımı, 38 milyon tonu betonarme atık ve 1 milyon ton hurda demir atığı oluştuğu ortaya koyulmuştur. Deprem sonrası oluşan milyonlarca ton inşaat ve yıkıntı atığı, afetle mücadelenin çok önemli bir bileşeni haline getirmiştir.”

“Malatya’da Hala Yıkılacak Binalar Var”

Malatya merkezde hala yıkılacak binalar ve hala enkazı kaldırılmamış binalar olduğunu dile getiren Kuşçu, bunların ilgili kurumlarla görüşüp bir an evvel kaldırılması gerektiğini ifade etti. Hurşit Kuşçu, “Durum böyleyken gözle görünür bir çalışmanın olmadığı sadece Akpınar rezerv alanında Emlak Konutun çalışmasını görüyoruz onun dışında fazla bir şeyler göremiyoruz. Neredeyse Malatya’da yaşayan herkes, rezerv alan, yerinde dönüşüm, kentsel dönüşüm, TOKİ, Emlak konut kelimelerini öğrendiler ama bu kelimelerin uygulamayı göremediler” dedi.

Vatandaş Bakanlık ve Belediyeleri Göreve Davet Ediyor

Hurşit Kuşçu konuşmasının devamında, “Sayın Cumhurbaşkanı, Çevre Şehircilik Bakanı, belediyeler devreye hızlı girsinler yerinde dönüşüme vatandaşlarımız başlasınlar diyor. Oysa Battalgazi Belediyesinde 5 ve Yeşilyurt Belediyesinde 1 yerinde dönüşüm ruhsatı verilmiştir. Artık yeni bir yönetim, yeni bir meclis ve yeniden işlerine dönecek iş insanları var. Belirsizlik karar verme yeteneklerimize müdahale edebilir” şeklinde konuştu.

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,328BeğenenBeğen
2,048TakipçiTakip Et
19,634TakipçiTakip Et
67AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER