32.1 C
İstanbul
24 Temmuz 2024, Çarşamba

Eğitim-İş’ten ‘Uygunsuz Kıyafet’ Açıklaması

(KOCAELİ) – Kocaeli’de bazı lise öğrencilerinin ‘uygunsuz kıyafet giydikleri’ gerekçesi ile mezuniyet törenine alınmamalarına ilişkin Kocaeli Valiliği iki müfettiş görevlendirerek inceleme başlattı.

Kocaeli Gebze Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde kız öğrencilerin ‘açık giyindikleri’ gerekçesiyle okul yönetimi tarafından mezuniyet törenine alınmadığı iddia edildi. Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Gebze ilçemizdeki bir okulun mezuniyet töreninde meydana geldiği iddia edilen ve bazı sosyal medya hesapları ile basında yer alan iddia ve haberlerle ilgili olarak gerekli incelemeleri yapmak üzere Valiliğimizce iki eğitim Müfettişi görevlendirilmiştir. Konu tüm yönleriyle incelenmektedir” ifadeleri yer aldı.

Eğitim-İş Sendikası’ndan ‘Uygunsuz Kıyafet’ ile İlgili Açıklama

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli Şubesi tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Bugün Gebze Alaattin Kurt Anadolu Lisesi mezuniyet töreninde kız öğrencilerimizin kıyafetleri gerekçe göstererek mezuniyete alınmadıkları veliler tarafından sosyal medyada paylaşılmış olup sendika olarak yapmış olduğumuz araştırmalarda protokolün katılacağı bahane edilerek özellikle kız öğrencilerin kıyafetleri günler öncesinden okul yönetimi tarafından görülmek istenmiş, kıyafetine onay çıkan öğrencilerin programa dahil edileceği söylenmiştir. Bugün yapılan programa da okul yönetimince kıyafetleri uygun bulunmayan öğrenciler alınmayarak okul kapısı önünde bekletilmiştir. Bu uygulama 100. yılını kutlayan laik Türkiye Cumhuriyetine yakışmayan bir uygulamadır. 28 Şubat sürecini anımsatan, hatta aratmayan bu tür uygulamalar ülkenin toplumsal barışına hizmet etmeyeceği gibi, yıllardır kadının kıyafeti üzerinden yürütülen anlamsız tartışma ve uygulamalara bir yenisini daha eklemiştir. Sorumlular hakkında gerekli soruşturmanın zaman geçirmeden derhal açılmasını talep ediyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER