29.3 C
İstanbul
19 Temmuz 2024, Cuma

Düşünürler Bu Yıl da Assos’ta Buluşuyor

(ANKARA)- Her yıl 1-4 Temmuz tarihleri arasında, ünlü düşünür Aristotales’in de yaşamının bir bölümünü geçirdiği topraklarda düzenlenen “Assos’ta Felsefe” sempozyumuna sayılı günler kaldı. 24 yıldır düzenlenen ve artık gelenekselleşen etkinliğin bu yılki konusu ” “17. Yüzyıl’da Felsefe: Spinoza, Descartes, Leibniz, Hobbes, Locke” olarak duyuruldu.

Antik Assos kentinde yapılan ve 24 yıldır Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Örsan K. Öymen’in öncülüğünde gerçekleşen sempozyum etkinliğine öğretim üyeleri, öğrenciler ve düşünmeyi seven herkes katılabilecek.

Sempozyumda konuşmacı olarak John Carriero, Michael Jacovides, Samuel Newlands, Martin Lin, Justin Steinberg, Karolina Hübner, Julia Borcherding, Vili Lahteenmaki yer alıyor.

Sempozyuma Katılım Ücretsiz ve Kayıt Yaptıranlara Açık

Bu çerçevede, 17. yüzyılın en önemli filozofları arasında sayılan Baruch Spinoza, Rene Descartes, Gottfried Leibniz, Thomas Hobbes ve John Locke’un, bilgi felsefesi, varlık felsefesi ve ahlak felsefesi alanındaki kuramları ele alınacak. 

Sempozyuma, Prof. Dr. John Carriero (California Üniversitesi), Prof. Dr. Michael Jacovides (Purdue Üniversitesi), Prof. Dr. Samuel Newlands (Notre Dame Üniversitesi), Prof. Dr. Martin Lin (Rutgers Üniversitesi), Prof. Dr. Justin Steinberg (New York Şehir Üniversitesi), Doç. Dr. Karolina Hübner (Cornell Üniversitesi), Doç. Dr. Julia Borcherding (Cambridge Üniversitesi), Doç. Dr. Vili Lahteenmaki (Oulu Üniversitesi) konuşmacı olarak katılacak. 

Sempozyum ücretsiz olup isteyen herkes katılabilecek. Katılımcıların kayıtları ve başvuruları www.philosophyinassos.org adresi üzerinden yapacaklar. Sempozyumu izlemek isteyenlerin kayıt ve başvuru yapmak zorunluluğu bulunuyor. 

Sempozyumun Programı ise Şöyle: 

1 Temmuz Pazartesi

17:30 Athena tapınağında buluşma; antik Assos kent turu; Örsan K. Öymen’in antik tiyatroda açılış konuşması; antik surların yanında şarap.

21:00 Limanda akşam yemeği (Nazlıhan Otel Restaurant)

2 Temmuz Salı

14:00 Michael Jacovides (Purdue Üniversitesi): “The Hobbesian Background to Locke’s Chapter on Identity”

15:30 Vili Lahteenmaki (Oulu Üniversitesi): “Descartes and Locke on Ideas and Self-Cognition”

17:00 Julia Borcherding (Cambridge Üniversitesi): “Love and Reason: Leibniz and Du Châtelet on the Foundations of Morality”

18:30 Samuel Newlands (Notre Dame Üniversitesi): “An Early Modern Metaphysics of Evil”

21:00 Limanda akşam yemeği (Assos Troy Port Otel Restaurant)

3 Temmuz Çarşamba

14:00 John Carriero (California Üniversitesi -Los Angeles-): “Ontological Demotion, Free Will, and Repentance in Spinoza”

15:30 Martin Lin (Rutgers Üniversitesi): “Spinoza’s Pluralism: Ontological or Conceptual?”

17:00 Karolina Hübner (Cornell Üniversitesi): “Spinoza on Infinite Thought”

18:30 Justin Steinberg (New York Şehir Üniversitesi): “That Intelligible Object of Desire: Spinoza on Cupiditas”

4 Temmuz Perşembe

15:00 Truva müzesi ve antik kenti ziyareti

21:00 Veda yemeği (Assos Terrace Otel Restaurant)

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,328BeğenenBeğen
2,048TakipçiTakip Et
19,634TakipçiTakip Et
67AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER