30.4 C
İstanbul
12 Temmuz 2024, Cuma

İhracat Artıyor ama Niteliği Düşüyor

(ANKARA) – Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, ihracat birim değer endeksi nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 azaldı, ithalat birim değer endeksi ise yüzde 0,4 arttı.

TÜİK, nisan ayına ilişkin dış ticaret endeksi verilerini açıkladı.

İhracat Birim Değer Endeksi Düşüşte

Buna göre, ihracat birim değer endeksi nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,1 arttı. Ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 4 azaldı, yakıtlarda yüzde 2,8 arttı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,9 geriledi.

Miktar ve Birim Değer Farkı Nedir?

Birim değer endeksi, toplam mal veya hizmetlerin ederinin miktarına oranıdır. Birim Değer Endeksi’nin ihracatta düşüyor olması, daha ucuz mal ve hizmetlerin ihraç edildiğini, kalitenin düştüğünü gösterir. Bu endeksin ithalatta artıyor olması ise yine endişe verici.

İhracat Miktar Endeksi 1,9 Yükseldi

İhracat miktar endeksi nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 yükseldi. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 5,3 arttı, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 1 azaldı, yakıtlarda yüzde 40,8 arttı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,3 azaldı.

İthalat Birim Değer Endeksi Yüzde 0,4 Yükseldi

İthalat birim değer endeksi nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,4 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 7 azaldı, yakıtlarda yüzde 6 arttı, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 6,7, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,7 azaldı.

İthalat miktar endeksi yüzde 3,7 arttı

İthalat miktar endeksi nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 16,2 azaldı, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 10,4 arttı, yakıtlarda yüzde 0,7 arttı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 7,2 arttı.

Dış ticaret haddi 2024 yılı Nisan ayında 86 oldu

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2023 yılı Nisan ayında 88 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 2 puan azalarak, 2024 yılı Nisan ayında 86 oldu.

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,368BeğenenBeğen
2,034TakipçiTakip Et
19,615TakipçiTakip Et
61AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER