33.2 C
İstanbul
16 Temmuz 2024, Salı

G7 Zirvesi Yaklaşırken: Ukrayna, Filistin, Yapay Zeka ve Göç

(ANKARA) – Bu sene düzenlenecek G7 Zirvesi, 13-15 Haziran tarihlerinde İtalya’nın Puglia bölgesinin Borgo Egnazia beldesinde gerçekleştirilecek. Ukrayna krizi, Rusya ambargoları gibi konuların ele alınmasının beklendiği zirvede İsrail-Hamas ateşkesinin de görüşüleceği aktarılıyor.

Zirve’de yer alan yedi ülke ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya’nın yanı sıra, Türkiye, Ukrayna, Cezayir, Arjantin, Brezilya, Hindistan, Ürdün, Kenya, Tunus, Moritanya, Birleşik Arap Emirlikleri de Zirve’ye katılacak. Zirve’de aynı zamanda Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de bulunacak.

Ukrayna’nın yeniden inşası ele alınacak

Zirve’de konuşulacak ana başlıklar arasında Ukrayna krizi ve Rusya’ya uygulanması planlanan ambargolar başı çekiyor. Yaklaşık 3 yıla dayanan Rusya-Ukrayna savaşının ardından Ukrayna Başbakanı Volodimir Zelenski’nin Zirve’ye katılacağı bildirilirken; Ukrayna’ya askeri, mali, siyasi, insani, ekonomik ve kalkınma desteği sağlamaya ilişkin ABD Başkanı Biden, 50 milyon dolarlık bir yardım paketini gündeme getirecek. Ukrayna’nın yeniden inşası konusunu görüşecek olan liderler, Rus merkez bankası varlıklarının dondurulan 300 milyar euroluk (325 milyar dolar) faizinden elde edilen kârın Kiev’e yardım etmek için kullanılması konusunda anlaşmayı umuyor.

İsrail-Hamas ateşkes teklifi de gündemde

Hamas’ın ABD öncülüğündeki ateşkes teklifine “olumlu yaklaştıkları” yanıtını vermesinin ardından gerçekleştirilecek Zirve’nin ana konuları arasında Hamas-İsrail ateşkesi ve tüm rehinelerin bırakılması olacağı söyleniyor. Zirve’de yer alacak diğer konular arasında, Afrika-İklim-Kalkınma, Orta Doğu, Ukrayna, Göç, Hint-Pasifik, ekonomik-güvenlik, yapay zeka ve enerji var.

Papa, G7’ye yapay zeka oturumuna katılacak

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Zirve’de genişçe yer alması planlanan yapay zerka oturumuna katılacak. İlk kez bir Papa’nın G7 Zirvesi’ne katılacağı toplantıda; Papa Franciscus, yapay zekaya yönelik düzenleyici, etik ve kültürel çerçevenin tanımlanması konusunu ele alacak.

Göç sorunu da konuşulacak

G7 Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak İtalya Başbakanı Giorgia Meloni Zirve’nin konuları arasında göç sorununun da olacağını belirterek, “Birlikte, özellikle Afrika kıtası başta olmak üzere gelişmekte olan ekonomilerle eşit ve karşılıklı faydaya dayalı yeni bir ilişki kurmanın temellerini atacağız. İnsan kaçakçılarıyla mücadele etmek ve göç etmek zorunda kalmamanın güvence altına alınmasının temellerini atmak amacıyla aynı şekilde göç sorununa da odaklanacağız” dedi.

Haber Masası
Haber Masası
Aradığımız gerçek, bulduğumuz ve bildiğimiz, güvendiğimiz yegane şey gerçek. Yol TV halkındır ve her dem gerçek!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,368BeğenenBeğen
2,042TakipçiTakip Et
19,625TakipçiTakip Et
62AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER