25.4 C
İstanbul
21 Temmuz 2024, Pazar

BM Raporu’nda İsrail Savaş Suçları Listelendi

(ANKARA) – Birleşmiş Milletler Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu, 7 Ekim sonrasında Gazze’de yaşananlar ile ilgili bir rapor yayınladı. Raporda, ”her iki tarafında savaş suçları işlediği”, İsrail’in askeri operasyonların ‘orantılılık ilkesini ihlal ettiği’ ifade edildi.

BM Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu, 7 Ekim’den sonraki birkaç ayda Gazze’de yaşanan olaylarla ilgili hazırladığı kapsamlı bir raporda, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü askeri operasyonlarda, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları işlediğini ifade etti.

İsrail Orantılılık İlkesini İhlal Etti

Rapor, İsrail’in ”askeri stratejisinin”, orantılılık ilkesini ihlal ederek çok sayıda sivil kayıba yol açtığını ve altyapıyı yok ettiğini ortaya koyuyor. İsrail’in sivilleri kasıtlı bir şekilde hedef aldığı kaydedilen raporda, saldırıların büyük ölçüde kadın ve çocuk sivillere zarar verdiğinin altını çiziliyor.

Raporda İsrail yetkilileri, bilhassa cinsel saldırı ve şiddet iddialarının olduğu yerlerde, yeterli güvenlik güçlerini konuşlandırmamak, adli delil toplamamak ve sivilleri koruyamamakla itham ediliyor ve bu durumun, gelecekteki yargı süreçlerinde hesap verebilirliği zayıflattığı vurgulanıyor.

İsrail’in Savaş Suçları Listelendi

İsrail’in işlediği savaş suçları arasında aç bırakma, keyfi gözaltı, cinsel şiddet, kişisel onura hakaret, işkence, sivllere yönelik kasıtlı saldırı, ‘onbinlerce çocuğun öldürülmesi ve sakat bırakılması’ yer alıyor. İsrail, kendine yönelik suçlamalarla ilgili BM’yi İsrail karşıtlığıyla suçlayarak bulguları reddetti.

Gazze Bilançosu: 37 bin Kayıp

İsrail’in Gazze’de başlattığı saldırılarda şimdiye kadar 37 bine yakın kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor. 

BM Raporu, Hamas’ın da savaş suçları işlediğine yönelik bulgulara da yer veriyor. Rapor, Hamas’ın 7 Ekim 2023’te 1200’den fazla kişinin ölümü ve yaklaşık 250 kişinin rehin alınmasıyla sonuçlanan saldırısında kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığına işaret ederken İsrail’in Hamas’ın saldırılarına orantısız karşılık verdiğinin altını çiziyor. Rapor, Hamas’ı bazı bölgelerde İsrailli kadınlara yönelik cinsel şiddet olaylarıyla da suçluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

BİZİ TAKİP EDİN

290,296BeğenenBeğen
2,047TakipçiTakip Et
19,645TakipçiTakip Et
74AboneAbone Ol
- Reklam -

EN SON HABERLER